Descrierea postului de director general al unei companii de securitate

Companiile de securitate sunt contractate pentru furnizarea de servicii de securitate pentru organizații. Un director general este responsabil pentru toate aspectele operațiunilor de afaceri pentru unul sau mai multe birouri locale ale unei companii de securitate.

Cerințe privind educația și ocuparea forței de muncă

O diplomă de licență în afaceri, finanțe sau o disciplină conexă este necesară pentru această ocupație. Angajatorii vor necesita, de asemenea, o experiență anterioară de gestionare a securității, iar candidații să treacă un control penal de fond.

$config[code] not found

Responsabilități generale

Responsabilitatea pentru toate aspectele operațiunilor de afaceri include supravegherea operațiunilor zilnice pentru a asigura succesul companiei de securitate prin menținerea bugetelor financiare, asigurarea respectării politicilor și a procedurilor, a personalului de mentorat și colaborarea cu clienții pentru a asigura o calitate înaltă a serviciilor.

Responsabilități de management

Acești profesioniști realizează toate deciziile de gestionare a afacerii, care includ angajarea sau terminarea angajaților, aprobarea tuturor cheltuielilor, supravegherea procedurilor de securitate și eforturile de vânzări pentru locație.

Structura de raportare

Deoarece managerii generali supraveghează toate operațiunile uneia sau mai multor sucursale din cadrul unei organizații, aceștia raportează direct directorilor executivi ai biroului corporativ al organizației.

Compensare

În decembrie 2009, Indeed.com afișează un salariu mediu de 65.000 de dolari pe an pentru aceste ocupații și pentru ocupațiile aferente.