Descrierea postului operatorului petrolier

Uleiul este o sursă de energie care permite călătoria și transportul mai ușor de oameni și mărfuri. Este, de asemenea, utilizat pentru a produce produse cum ar fi materiale plastice, îngrășăminte agricole și medicamente. Operatorii petroliere efectuează munca murdară, operând mașini care extrag combustibilii fosili de pe Pământ.

Cerințe de bază pentru locuri de muncă

Operatorii petroliere trebuie să aibă vârsta de 18 ani și să aibă puterea și condiția adecvată pentru a face față naturii fizice intense a locului de muncă. Lucrătorii trebuie să rămână vigilenți, asigurând funcționarea corectă a echipamentului, reducând riscul de scurgere și alte pericole profesionale. Lucrul cu echipamentul petrolier necesită dexteritate manuală și capacitatea de a repara utilajele cu diverse unelte. Abilitățile bune de rezolvare a problemelor și capacitatea de a comunica în mod clar cu colegii promovează performanța eficientă și eficientă.

$config[code] not found

Educatie si antrenament

Nu există cerințe educaționale specifice pentru operatorii petrolieri, deși unii angajatori solicită ca personalul lor să completeze o educație liceală. Majoritatea operatorilor dobândesc o formare profesională în timp ce lucrează, asistând lucrătorii care au o mulțime de experiență înainte de a încerca să îndeplinească sarcinile pe cont propriu. Odată cu schimbarea tehnologiei, nevoia de formare formală crește, ajutând lucrătorii să țină pasul cu noile metode de producție. Colegiul Tehnic de Stat din Texas, de exemplu, oferă cursuri care duc la obținerea unui certificat pentru munca pe câmp petrolier, inclusiv instruirea și pregătirea pentru sudare, conducerea camioanelor și utilizarea tehnologiei petroliere.

Obligațiile profesionale

Operatorii petroliere acordă o atenție deosebită unei varietăți de panouri de control care furnizează informații despre densitatea, concentrația, presiunea și rata globală a uleiului derivat din puțuri. Acestea forțează uleiul la suprafață prin pomparea gazului comprimat în fundul puțurilor, crescând presiunea în rezervor. Operatorii folosesc motoare de compresie care direcționează fluidul în mașini care separă petrolul și gazele naturale. Lucrătorii efectuează lucrări de întreținere și montaj pentru țevi, mașini, vehicule, ecartamente și contoare de ulei. Ei sunt, de asemenea, responsabili pentru închiderea puțurilor în respectarea programelor de producție.

Mediu de lucru

Producția de petrol are loc într-o multitudine de medii și climate, de la deșerturi și păduri până la locurile arctice și în mijlocul oceanelor. Operatorii de petrol funcționează în medii zgomotoase, murdare și alunecoase. În consecință, potrivit Biroului Statistic al Muncii din SUA, acestea suferă o rată medie mai mare a prejudiciului decât alte ocupații. Mulți personal petrolier lucrează în schimburi lungi care includ orele suplimentare, cum ar fi schimburile de 12 ore și 14 zile consecutive de muncă, urmate de o perioadă egală de zile libere. În funcție de locul în care se află resursa, lucrătorii offshore ar putea fi nevoiți să trăiască pe traverse plutitoare de câteva săptămâni și trebuie să fie pregătiți să evacueze rapid atunci când amenință vremea sau apare un accident.

Salariul ocupațional

Începând cu luna mai 2012, Biroul de Statistică a Muncii din S.U.A. afirmă că operatorii de foraj rotativ au câștigat o medie anuală de 57.590 dolari, în timp ce operatorii derrick au făcut 51.890 dolari, operatorii unităților de servicii au primit 47.840 dolari, iar roustabouts au colectat 36.250 dolari.