Descrierea postului de gestionare a crizelor

Cristiștii sau managerii de urgență lucrează în guvernul civil, de stat și federal pentru a planifica răspunsurile la dezastrele naturale și provocate de om. Conducătorii de criză se coordonează cu alte agenții locale pentru a facilita planificarea, pregătirea și educația.

Cerințe educaționale

Managerii de criză trebuie să aibă o diplomă de licență în domeniul gestionării situațiilor de urgență, siguranței publice sau a unui domeniu conex pentru un loc de muncă de bază, iar managerii trebuie, de obicei, să aibă o experiență vastă. În unele cazuri, o diplomă de master va înlocui o parte a experienței de muncă necesare.

$config[code] not found

Sarcinile de serviciu

Managerii de criză se coordonează cu oficialii guvernului local pentru pregătirea și planificarea răspunsurilor la dezastre. Ei se consultă cu liderii civili și cu oficialii spitalului pentru a-și determina nevoile și capacitățile. Managerii de criză dezvoltă, proiectează și efectuează teste privind planurile de pregătire în situații de urgență. Ei inspectează facilitățile de comunicare, centrele de gestionare a situațiilor de urgență, adăposturile și alte echipamente de urgență pentru a-și determina funcționalitatea într-o criză. Ei pregătesc și administrează programe educaționale publice și private pentru pregătirea pentru situații de urgență. Responsabilii cu situații de urgență sunt informați cu privire la toate aspectele care ar putea afecta răspunsurile la situații de urgență, inclusiv în situațiile care ar putea provoca situații de urgență și cele care ar putea afecta timpul de răspuns sau problemele legate de echipament.

Avansare

Cristiștii au oportunități de avansare cu educație continuă și certificare. Cei cu abilități eficiente de comunicare și lucrul în echipă au un avantaj.

Venitul potențial

Potrivit PayScale.com, salariul anual pentru un specialist de management de urgență este de la 40.659 dolari la 71.228 dolari, în iulie 2010.