Director de Descrierea Postului Tehnologic

Indiferent dacă supraveghează sistemele financiare de pe Wall Street sau înregistrările medicale electronice ale spitalelor, un director al tehnologiei informației - sau IT - trebuie să se asigure că tehnologia funcționează fără probleme. De asemenea, numiți în calitate de ofițeri tehnologici șefi sau CTO-uri, acești profesioniști sunt responsabili de achiziționarea, funcționarea, integrarea și soluționarea problemelor atât a sistemelor hardware cât și a celor software.

Abilități și caracteristici de bază

BLS notează că un CTO trebuie să aibă o expertiză tehnică puternică și cunoștințele necesare pentru a proiecta și a recomanda soluții tehnologice pentru o organizație. CTO trebuie să poată lucra cu o gamă largă de persoane și să comunice pe mai multe niveluri. Alte caracteristici importante sunt abilitățile analitice, de conducere și de organizare și abilități puternice de luare a deciziilor. Un CTO trebuie să poată vedea dincolo de vrăjitoria tehnică a tehnologiei informației impactul asupra utilizatorilor și necesitatea integrării mai multor sisteme.

$config[code] not found

Responsabilități majore

În unele organizații, CTO-ul raportează unui ofițer de informații șef, care este cel mai senior profesionist IT din cadrul organizației. În altele, CTO îndeplinește unele sau toate obligațiile CIO. Printre acestea se numără dezvoltarea de noi tehnologii, alegerea hardware și software sau dezvoltarea de strategii tehnologice. CTO-urile, precum majoritatea managerilor, sunt responsabili pentru angajarea, instruirea și supravegherea personalului IT. De asemenea, aceștia ar putea să dezvolte bugetele departamentelor și programele, să furnizeze suport pentru rețea și să lucreze cu furnizorii pentru a alege sau implementa noi sisteme.

Câteva alte sarcini

Sarcinile secundare pentru un CTO variază în funcție de industrie și organizație. Într-un cadru medical, de exemplu, un CTO poate asigura că dispozitivele de monitorizare și de date ale pacienților sunt compatibile cu înregistrările medicale electronice. Într-un cadru de afaceri, CTO-ul poate fi implicat în selectarea software-ului pentru a satisface nevoile specifice ale companiei. În funcție de mărimea organizației și de setul de competențe special al CTO-ului, ea ar putea, de asemenea, să efectueze lucrări IT la îndemână.

Educație, salarii și creștere

O diplomă de licență este în mod obișnuit cerința educațională minimă pentru un CTO și BLS notează că majoritatea oamenilor din această poziție au cinci sau mai mulți ani sau experiență în domeniu. Certificările în tehnologia informației sunt disponibile și pot fi solicitate de unii angajatori. În 2013, managerii de sisteme informatice și de informații au câștigat un salariu mediu anual de 132.570 dolari, potrivit BLS. Creșterea locurilor de muncă în acest domeniu se estimează a fi de 15% din 2012 până în 2022, ușor mai mare decât media pentru toate ocupațiile.

2016 Informații salariale pentru managerii de sisteme informatice și de informare

Managerii de sisteme informatice și de informație au obținut un salariu mediu anual de 135.800 de dolari în 2016, potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA. Pe segmentul scăzut, managerii sistemelor informatice și informatice au câștigat un salariu de 25 de percentile de 105.290 dolari, adică 75% au câștigat mai mult decât această sumă. Salariul celui de-al 75-lea percentil este de 170.670 dolari, adică 25% câștigă mai mult. În 2016, 367.600 de persoane au fost angajate în S.U.A. ca administratori de sisteme informatice și de informare.