Descrierea postului de controlor regional

Un controlor regional supraveghează activitățile financiare și contabile ale unei societăți într-o anumită țară sau zonă geografică. Acest angajat utilizează abilități contabile și economice pentru a evalua datele de operare, a detecta tendințele afacerii și a pregăti situațiile financiare care respectă practicile din industrie, cerințele de reglementare și principiile contabile. Un rol de controlor regional este o funcție de conducere care necesită în mod obișnuit un grad avansat de contabilitate, audit sau finanțe.

$config[code] not found

responsabilităţi

Un controlor regional coordonează toate funcțiile de raportare financiară pentru zona geografică. Aceste funcții pot include contabilitatea și evidența contabilă, raportarea financiară, planificarea fiscală și activitățile de analiză a investițiilor. Un controlor asigură faptul că situațiile financiare regionale sunt exacte, complete și în conformitate cu cerințele țării, politicile corporative și practicile din industrie. Situațiile financiare complete includ un bilanț, o situație a veniturilor, o situație a fluxurilor de numerar și o situație a capitalurilor proprii.

Educație / formare

Un controlor regional deține, de regulă, o diplomă de absolvent, cum ar fi un masterat sau un doctorat, în contabilitate, finanțe, audit sau impozitare. Un controlor regional poate de asemenea să dețină o diplomă în artele liberale (de exemplu, antropologie, literatură sau științe politice), dar să aibă o experiență de afaceri semnificativă. Certificările profesionale, cum ar fi contabilul public autorizat (CPA), administratorii financiari certificați (CFM) și denumirile de contabilitate certificată de contabilitate (CMA) sunt frecvente în rândul controlorilor regionali. Abilitățile de comunicare, în special abilitățile lingvistice, pot fi, de asemenea, stimulente pentru carieră.

Salariu

Compensarea totală a controlorului regional include adesea bursele de numerar și acțiunile și de obicei depinde de mărimea firmei, de vechimea, de vechimea și de acreditările profesionale sau academice. Anchetele Departamentului Muncii arată că salariul mediu al controlorilor a fost de 59.430 dolari în 2008, cu 10% mai puțin câștigând mai puțin de 36.720 $, iar primele 10% câștigând mai mult de 102.380 $. Pentru controlorii care supraveghează activități regionale substanțiale, nivelul salariilor este mai mare. Aceleași sondaje arată că salariile medii, excluzând bonusurile și opțiunile de acțiuni ale controlorilor regionali, au fost în valoare de 99.330 USD în 2008, cu jumătatea medie de 50% câștigând între 72.030 și 135.070 $.

Dezvoltarea carierei

Un controlor regional poate trece la roluri de vârf în funcție de condițiile de afaceri, de activitățile economice dintr-o regiune sau de schimbările în ierarhia corporațiilor. Acest angajat poate crește șansele de promovare prin învățarea limbilor străine, sporirea competențelor multiculturale și solicitarea unei licențe profesionale, cum ar fi certificarea CPA sau certificarea CMA. De exemplu, un controlor regional care supraveghează activitățile Europei, Orientului Mijlociu și Africii (EMEA) pentru o bancă multinațională poate crește șansele de promovare prin învățarea a două sau trei limbi vorbite în regiune.

Conditii de lucru

Un controlor regional lucrează mai mult de 40 de ore pe săptămână și poate participa la întâlniri strategice de vârf pentru week-end. Acest angajat poate, de asemenea, să rămână târziu la birou pentru a revizui activitățile de afaceri sau pentru a participa la discuții cu colegii din străinătate. De exemplu, un controlor regional cu sediul la Paris poate rămâne în birou până la ora 1:00 pentru a primi un raport de la New York, este la șase ore în urmă.