Descrierea postului unui promotor al evenimentului

Divertismentul este o mare parte a societății. Există întotdeauna evenimente speciale care sunt planificate în cadrul comunităților sau sponsorizate de mari corporații. Organizatorii de evenimente vor fi întotdeauna necesare pentru a asista la îndeplinirea obligațiilor de publicitate și de marketing necesare pentru a face aceste evenimente cu succes. Unii muncesc pe deplin sau pe fracțiune de normă, promovând evenimente mai mici. Alții lucrează sub conducerea unui manager de promoții la o mare companie de marketing și promovare a evenimentelor.

$config[code] not found

Atribuțiile

Promotorii trebuie să facă orele multiple petrecute în planificarea și organizarea unui eveniment care să merite efortul, asigurând participarea cu succes. Obligațiile specifice pot include efectuarea de apeluri telefonice sau vizitarea ziarelor, site-urilor online sau a comunităților, posturilor de radio și revistelor; postarea de evenimente pe site-uri de social media, cum ar fi Twitter și Facebook; extragerea fluturașilor; trimiterea invitațiilor de e-mail de marketing; suspendarea posterelor; și asistarea în dezvoltarea sau expedierea materialelor de relații publice, cum ar fi dosarele de publicitate.

Trăsături de caracter

Este nevoie de o personalitate de prietenie, de prietenie și de comunicare impecabilă. De asemenea, esențial este ambiția și capacitatea de a lucra din greu în termenele limită. Nu este întotdeauna acordat un timp suficient pentru a obține cuvântul, astfel încât abilitățile oamenilor sunt necesare pentru a putea rețeaua și pentru a menține o listă de contacte de încredere, care pot ajuta atunci când sunt într-un vârf. Competențele organizaționale excelente sunt benefice pentru a menține ordinea în cadrul unui program de marketing aglomerat.

Semnificaţie

Poziția de lucru este importantă pentru mulți organizatori de evenimente. Dacă publicitatea și alte strategii de marketing nu sunt capabile să producă o prezență bună a evenimentului, evenimentul va fi nu numai nereușit, ci și un flop financiar. Este esențial să puteți atrage suficienți participanți pentru a justifica fondurile utilizate în planificarea, decorarea și angajarea lucrătorilor pentru eveniment. O mare presiune este pusă pe promotorii evenimentului pentru ai face pe oameni acolo.

Beneficii

Locul de muncă poate fi interesant din cauza perk de a putea participa la diverse evenimente - de la meciuri de box, la festivaluri comunitate, concerte, partide mari la Hollywood și multe altele. Companiile mari angajează promotori de evenimente sau promovează companii pentru a atrage mulțimi pentru dezvăluirea de noi produse la petrecerile de lansare. Promotorii care adună în mod constant oameni și dobândesc experiență în marketingul și planificarea evenimentelor pot fi promovați la posturi mai bine plătite ca coordonatori de evenimente sau manageri de promovare.

Educaţie

Deși, în unele cazuri, un promotor al unui eveniment este considerat o poziție la nivel de intrare, un grad de marketing sau publicitate este extrem de benefic. Unii sunt angajați de companii de promovare a evenimentelor, cu experiență puțin sau deloc, și care învață din experiența și munca la locul de muncă. Începând de la un promotor al evenimentului este cel mai bun mod de a câștiga abilitățile și cunoștințele necesare pentru a urma cariere de marketing și de promovare, sfătuiește ipromoteclubs.com.

A plati

Plata variază foarte mult, în funcție de locația geografică, de o activitate independentă sau de ocuparea forței de muncă într-o mare companie de promovare, de experiență, de tipul evenimentelor, de numărul de evenimente care intră în bani și de numărul și tipul de persoane care participă. Salariile medii anuale sunt de 25.000 de dolari, în conformitate cu Simply Hired în iulie 2010. Salariul suplimentar este dat uneori dacă un promotor produce în mod consecvent rezultate reușite.