Descrierea postului de specialist legal

Specialiștii juridici îndeplinesc sarcini administrative într-un birou de avocatură sau departament juridic al unei organizații. Aceștia pot lucra pentru șefii de departamente, directori juridici sau alți manageri. De asemenea, numiți secretari legali, aceștia îndeplinesc servicii vitale și îndatoriri administrative care îi ajută pe avocați în locurile lor de muncă.

Sarcini administrative

Specialiștii în domeniul juridic efectuează o varietate de sarcini de birou, inclusiv planificarea programărilor, răspunsul la telefon și gestionarea corespondenței cotidiene. În plus față de aceste sarcini, aceștia pot să formuleze jurisprudențe juridice, să pregătească contracte sau să ajute la accelerarea informațiilor în cazurile judiciare. De exemplu, aceștia pot completa rapoartele de accidente sau cererile de judecată și de ședință. De asemenea, aceștia pot efectua cercetări juridice și pot colecta informații referitoare la cazuri.

$config[code] not found

Mediu de lucru

Majoritatea specialiștilor juridici lucrează cu normă întreagă într-un birou. Orele lor se pot extinde în orele suplimentare atunci când termenele de întârziere pentru depunerea de propuneri sau cercetarea cazurilor pentru proces. Persoanele care doresc să lucreze în acest tip de mediu de birou ar trebui să dețină abilități organizatorice puternice și să aibă cunoștințe practice privind procedurile administrative, cum ar fi depunerea cererilor.

Cerințe educaționale

Cerința minimă educațională pentru cei care caută un loc de muncă ca specialist legal este de obicei o diplomă de liceu. Candidații trebuie să aibă abilități puternice de calculator și de birou. Cei care lucrează în domeniul juridic solicită, de asemenea, în general, mai multe luni de formare pentru a învăța terminologia specifică industriei.

Arata-mi banii

Salariul mediu pentru un secretar legal a fost de 42.390 de dolari pe an, potrivit Biroului Statistic al Muncii din mai 2013. Perspectiva de locuri de muncă pentru secretarii legali este de așteptat să scadă cu aproximativ 3% din 2012 până în 2022. Deoarece acest declin va crește concurența în domeniu, cei interesați de o funcție de specialitate juridică ar trebui să caute experiență de lucru în domeniul juridic și să dobândească abilități computerizate puternice.