Descrierea postului de participant la fitness

Însoțitorul de fitness este responsabil de supravegherea generală a unui centru de fitness. Însoțitorul întâmpină de obicei oaspeții și lucrează pentru a se asigura că au o experiență sigură și plăcută. Această poziție este, de asemenea, responsabilă pentru menținerea greutăților și a spațiilor de fitness cardiovasculare, pentru a vă asigura că echipamentele sunt curate, funcționează corespunzător și utilizate conform regulilor instalației.

responsabilităţi

Responsabilitățile unui atelier de fitness includ în mod obișnuit înființarea, întreținerea și curățarea echipamentului, primirea oaspeților, explicarea programelor și a activităților, predarea invitaților cum să folosească echipamentul, furnizarea de informații de bază despre starea de sănătate, raportarea și soluționarea plângerilor, sunt aplicate. Unii participanți pot ajuta, de asemenea, să promoveze activitățile facilităților și să organizeze evenimente speciale.

$config[code] not found

calificări

Majoritatea angajatorilor caută candidați cu diplomă de liceu sau GED. Unii pot prefera, de asemenea, cel puțin un an de recreere, fitness fizic sau experiență de servicii pentru clienți. Formarea de prim ajutor și certificarea CPR / AED pot fi necesare. Deoarece aceasta este o activitate fizică, există, de obicei, cerințe fizice care includ capacitatea de a instala echipamente și de a ridica cel puțin 25 de kilograme.

Aptitudini

Există, de asemenea, atribute personale pe care angajatorii le pot căuta atunci când angajează pentru această funcție. Acestea includ o personalitate de ieșire, o iubire de fitness, o cunoaștere a unei facilități de fitness și fiziologie și capacitatea de a comunica bine și de ai învăța pe ceilalți.

Setări de ocupare

Asistenții de fitness sunt de obicei angajați în facilități de fitness la universități, centre de agrement și cluburi de sănătate. Facilitățile de fitness sunt de obicei deschise ore lungi și la sfârșit de săptămână, astfel încât însoțitorii lucrează adesea schimburi de seară și week-end. Mulți însoțitori de fitness sunt angajați cu fracțiune de normă și, prin urmare, nu beneficiază de alocații pentru angajați, altele decât utilizarea gratuită a facilității.

Perspectiva industriei

Potrivit Biroului american de Statistică a Muncii, în anul 2012 au fost 267 000 de lucrători de fitness în Statele Unite. Locurile de muncă pentru lucrătorii de fitness, în general, se așteaptă să crească cu 14% între 2012 și 2022, ceva mai rapid decât media tuturor ocupațiilor. Acest lucru se poate datora sensibilizării publicului larg față de beneficiile aptitudinii fizice.