Venitul mediu al unui notar public

Un notar public serveste drept martor impartial atunci cand documentele sunt semnate pentru a proteja toate partile implicate de frauda. Fiind un notar nu este un loc de muncă cu normă întreagă, dar poate fi o acreditare necesară dacă lucrați într-o bancă sau ca un paralegal. Acesta poate fi, de asemenea, o modalitate de a vă suplimenta veniturile dacă lucrați pe o bază independentă. În medie, salariul notarului public este $14.04 pe ora.

$config[code] not found

Descrierea postului

Un notar public scanează semnatarii unor documente importante pentru a-și asigura identitatea adevărată, disponibilitatea de a semna fără a fi sub constrângere și înțelegerea documentelor la care pun semnătură. Notarii supraveghează semnarea documentelor, cum ar fi tranzacțiile imobiliare, documentele probatorii în cazurile judiciare și copiile certificate ale documentelor originale, cum ar fi certificatele de naștere, diplomele colegiilor și pașapoartele. Spre deosebire de notarii din țările străine, notarii publici din S.U.A. nu sunt avocați, judecători sau oficiali de rang înalt (deși avocații, judecătorii și funcționarii pot deveni notari). Notarii din S.U.A. nu se ocupă de problemele legate de imigrație.

Cerințe educaționale

Cerințele pentru a deveni un notar variază de la stat la altul. În general, trebuie să aveți cel puțin 18 ani și un rezident legal al statului în care veți lucra. Nu trebuie să aveți un cazier judiciar. Unele state solicită să vorbești, să citești și să scrie engleză.

După ce ați completat o cerere și ați plătit o taxă de înregistrare, unele state solicită să obțineți instruire de către un furnizor aprobat și să promovați un examen de certificare administrat de stat. În mod obișnuit, cursurile de curs costă aproximativ 100 $ și pot costa ceva mai mult online. Unele state solicită să faceți depistarea amprentelor și o verificare de fond. Costul de a deveni notar poate fi sub 100 $ sau câteva sute de dolari, în funcție de taxele și costurile oricăror formări și examene necesare.

Mediu de lucru

Notarii publici lucrează adesea în birouri administrative precum cele din agențiile imobiliare, băncile, instituțiile de creditare și birourile de avocatură. În majoritatea cazurilor, notarii nu sunt angajați pentru această funcție decât aceștia, ci îndeplinesc funcții notariale ca parte a funcției lor obișnuite. Unii notari operează o afacere independentă din casele lor și călătoresc pentru a oferi servicii notariale mobile. Avantajul de a-ți desfășura propria afacere este libertatea care trebuie să fii propriul tău șef și să-ți stabilești propriile ore. Dezavantajul este că va trebui să cheltuiți timp și bani pentru a vă publica serviciile pentru a construi o bază de clienți.

Salariu și Outlook de locuri de muncă

Rata plății notariale depinde de locație. Unele state stabilesc un maxim de notari se pot taxa pentru serviciile lor, de obicei intre 2 $ si 10 $ pe semnatura. În cazul în care nu există un maxim de stat, rata de plată notar variază, deoarece notarii sunt liberi să-și stabilească propriile comisioane. Notarii mobili plătesc adesea o taxă de kilometraj, iar unele state stabilesc un maxim pentru acest lucru. Puteți vedea anunțuri online care promite un venit publicitar notarial de mii de dolari pe lună. Amintiți-vă că, dacă sună prea bine pentru a fi adevărat, probabil că este. Majoritatea notarilor sunt angajați ca paralegali, asistenți administrativi și alte tipuri de lucrători de birou, care servesc ca notari atunci când este necesar în cursul locurilor de muncă obișnuite. Multe bănci și reprezentanțe de autovehicule, de exemplu, au pe cineva din personal, care va notari documentele pentru clienți, gratuit.

Biroul american de statistică a muncii, care urmărește datele privind ocupațiile civile, nu dispune de cifre pentru notarii publici. Cu toate acestea, se anticipează că nevoia de notari va rămâne puternică, pe măsură ce populația crește și, împreună cu aceasta, necesită autentificarea documentelor.