Descrierea postului pentru un tehnician de operațiuni

Operatorii tehnicieni pot lucra într-o gamă largă de domenii, cum ar fi mass-media de difuzare, aerospațială și computere. Aceasta înseamnă că calificările și responsabilitățile sunt în mare măsură dependente de industria în care operează. Unii tehnicieni de operațiuni aleg să se specializeze în domenii specifice, în timp ce alții aleg să se specializeze în anumite sisteme de operare. Indiferent de industria în care lucrează, tehnicienii de operații lucrează de obicei ca parte a unei echipe. Majoritatea tehnicienilor trebuie să lucreze ore lungi, dar și în weekend-uri.

$config[code] not found

Educaţie

Majoritatea tehnicienilor de operațiuni frecventează școli profesionale. În funcție de industrie, el poate fi obligat să aibă un grad asociat sau o diplomă de licență. De asemenea, tehnicienii de operațiuni pot beneficia de formare la locul de muncă timp de unul sau doi ani. Sunt disponibile programe de ucenicie. De exemplu, cei care doresc să devină tehnicieni de operare electrică pot întreprinde programe de ucenicie.

Responsabilități și Îndatoriri

Se așteaptă ca un tehnician de operațiuni să instaleze echipamente. Se așteaptă de asemenea să instaleze, să funcționeze și să modifice echipamentul. Ea este responsabilă pentru păstrarea echipamentului și întreținerea echipamentului, astfel încât acesta să fie întotdeauna în stare bună de lucru. De asemenea, consiliază managementul cu privire la cel mai bun echipament pentru a cumpăra pe piață și notifică conducerea atunci când sunt necesare reparații majore pentru echipament. Conectează firele și cablurile. De asemenea, tehnicienii de operațiuni înregistrează și interpretează datele. Ea lucrează, de asemenea, mână în mână cu alte departamente din cadrul organizației pentru a se asigura că proiectele sau misiunile sunt efectuate fără probleme în departamentul tehnic.

Calitățile dorite

test de preperație imagine de Bradlee Mauer de la Fotolia.com

Ar trebui să fie o persoană care să poată lucra manual, care poate fi fizic exercitată. El trebuie să aibă gândire critică și abilități bune de luare a deciziilor. El ar trebui să poată lucra independent și ar trebui să aibă cunoștințe și abilități bune în inginerie, tehnologie și computere.

Outlook de lucru

Perspectivele de lucru pentru tehnicienii de operațiuni se așteaptă să crească până în 2014. Cu cât are mai multă experiență pe care o are un tehnician de operațiuni, cu atât mai mari sunt șansele de avansare a scării de carieră. Continuarea cu educația poate duce la avansarea în poziții de inginerie.

Compensare

Salariul mediu pentru tehnicienii de operațiuni este de 42.000 de dolari pe an, potrivit companiei Indeed.Com. Cu toate acestea, salariul variază în mare măsură în funcție de industrie, locație și organizare. De exemplu, tehnicienii electrici câștigă 60.000 dolari pe an. Tehnicienii militari câștigă 43.000 de dolari pe an. Unele dintre beneficiile obținute includ planuri medicale, pensii și asigurări.