Descrierea postului de analist de testare

Un analist de testare analizează rezultatele testelor de proces în sistemele de operare sau procesele de producție ale unei companii. Analistul studiază, de asemenea, defectele potențiale și lucrează în tandem cu inginerii pentru a oferi soluții.

Atribuțiile

Un analist de testare formulează și menține strategia planului de testare a masterului companiei, pregătește și execută scenarii de test și prezintă rapoarte de progres privind testele de proces. Analistul testează, de asemenea, modificările sistemului pentru a se pregăti pentru implementări noi de procese și creează baze de date cu defecte de testare cunoscute.

$config[code] not found

Abilități și instrumente

Un analist de testare trebuie să posede abilități de comunicare eficiente, expertiză matematică și o dispoziție pentru rezolvarea problemelor complexe. Pentru a îndeplini sarcinile cu ușurință, un analist de testare utilizează adesea emulatori în circuit, sisteme de operare pentru mainframe, software pentru mediul de dezvoltare și aplicații de testare a programelor, cum ar fi Borland SilkTest și JUnit.

Cerințe de bază și salariu

Un grad de colegiu de patru ani în domeniul informaticii sau sistemelor informatice este, în general, necesar pentru o poziție de analist de testare, dar angajatorii preferă candidații cu diplomă de master pentru roluri de vârf. Indeed.com arată că analiștii de testare au obținut salarii medii anuale de 79.000 dolari începând cu 2010.