Descrierea postului managerului strategic

În timp ce toți membrii echipei de conducere ale unei companii au o anumită responsabilitate pentru strategie, nu sunt întotdeauna în sincronizare cu locul în care compania este în prezent poziționată și unde trebuie să meargă. Un manager strategic ajută liderii de vârf să stabilească și să prioritizeze obiectivele de afaceri care aliniază compania la oportunități și o protejează de riscurile nejustificate. Acești manageri utilizează abilități analitice și de rezolvare a problemelor pentru a construi foi de parcurs pentru a conduce compania spre obținerea unui avantaj competitiv durabil.

$config[code] not found

Îmbunătățirile de conducere

Managerul strategic lucrează cu liderii locurilor de muncă pentru a găsi și a profita de oportunitățile de creștere și îmbunătățire. Acest manager utilizează instrumente cum ar fi cărți de scor echilibrate pentru a identifica punctele forte ale afacerii, punctele slabe, oportunitățile și amenințările. După analizarea rezultatelor, managerul strategic conduce echipele în elaborarea planurilor de aliniere a obiectivelor organizaționale cu obiective realizabile, menite să răspundă așteptărilor acționarilor și conducerii. Planurile duc, de obicei, la îmbunătățirea proceselor interne, a serviciilor și produselor orientate către clienți și a strategiilor de marketing.

Setarea direcției

Managerul strategic utilizează abilitățile de gestionare a proiectelor și programelor pentru a conduce echipele în evaluarea proiectelor de planificare strategică. Cunoașterea și experiența de lucru cu metodologiile de management de proiect și de portofoliu ajută acest manager să alinieze mai multe proiecte axate pe stabilirea direcției strategice a companiei. Proiectele de planificare includ dezvoltarea modelelor financiare și a cazurilor de afaceri care permit directorilor să ia decizii în cunoștință de cauză înainte de stabilirea obiectivelor strategice.

Competențe și calificări

Managerii strategici trebuie să aibă excelente abilități analitice, de prezentare și de comunicare. Caracteristicile dinamice conferă acestui manager puterea de a influența pe baza unor recomandări clar articulate și a unor date concise prezentate care anticipează întrebările de conducere. Candidații pentru o funcție de manager strategic ar trebui să aibă mai mulți ani de experiență de afaceri progresivă. Majoritatea companiilor se așteaptă ca managerii strategici să dețină diplome de masterat și preferă candidații cu MBA.

perspectivă

Managerii strategici se încadrează, de regulă, în cadrul unei echipe de conducere de vârf a companiei sau se raportează unui membru al acelei echipe, deși titlurile pentru această funcție pot varia, de la managerul de proiect la vicepreședinte. Biroul de Statistică al Muncii din S.U.A. a raportat un salariu mediu pentru directorii executivi de 101.650 $ în 2012. Creșterea prognozată a locurilor de muncă până în 2022 este de 11%, ceea ce este în ritm cu creșterea numărului de locuri de muncă.

2016 Informații salariale pentru directorii de top

Directorii executivi au obținut un salariu mediu anual de 109.140 dolari SUA în 2016, potrivit Biroului de Statistică al Muncii din SUA. La nivel scăzut, directorii de top au câștigat un salariu de 25 de procente, de 70.800 de dolari, adică 75% au câștigat mai mult decât această sumă. Cel de-al 75-lea salariu percentilă este de 165.620 de dolari, adică 25% câștigă mai mult. În 2016, în SUA au fost angajați 2.572.000 de persoane în calitate de directori executivi.