Descrierea postului de șef de șantier

Proiectele de construcții necesită o coordonare între mai mulți contribuabili. Angajatorii, conducătorii, supraveghetorii, clienții și alte părți interesate colaborează pentru a se asigura că proiectele continuă conform planului. Autoritățile de supraveghere a construcțiilor sunt vitale pentru acest proces, folosindu-și experiența pentru a ghida diferite tipuri de lucrători până la finalizarea cu succes a unui proiect.

Educatie si antrenament

Cerința minimă de educație pentru majoritatea supraveghetorilor locali ai lucrărilor de construcție este finalizarea unei diplome de liceu. Unii supervizori optează pentru continuarea programelor postsecundare, cum ar fi ingineria, managementul construcțiilor și știința construcțiilor. Un fundal educațional solid este important, însă experiența anterioară în domeniul construcțiilor pe site-urile de lucru este la fel de importantă sau mai importantă atunci când urmărește o promovare ca supervizor, doar pentru a evita petrecerea timpului cu formarea la locul de muncă. Câțiva supraveghetori câștigă dungi prin ani de experiență în construcții.

$config[code] not found

Gama de abilități

Pentru a excela ca supervizor al șantierului, candidații trebuie să dezvolte o serie de aptitudini fizice, sociale și intelectuale pentru a-și duce lucrătorii la succes. Experiența cu instrumente de construcție, cum ar fi ferăstraie, mașini de șlefuit și sudori, este vitală pentru multe proiecte de construcție. Software-ul informatic care monitorizează programele de proiect și comunicările ajută autoritățile de supraveghere să asigure finalizarea la timp. Dezvoltarea abilităților excelente de conducere socială îi ajută pe supervizori să promoveze un moral pozitiv, sporind eficiența și eficacitatea lucrătorilor. Confruntarea cu muncitorii dificili poate necesita un supraveghetor să folosească diplomația și convingerea pentru a corecta un comportament necorespunzător.

Responsabilități în domeniul construcțiilor

Principala sarcină a unui supraveghetor al șantierului este coordonarea și supravegherea lucrătorilor. Acestea oferă orare pentru muncitorii lor și atribuie sarcini muncitorilor din construcții. Întreprinderile de supraveghere a șantierului se află în contact cu antreprenorii, managerii și alte părți interesate, asigurându-se că toate părțile rămân coordonate. Supervizorii traduc planuri în planuri, organizează echipamentele și forța de muncă necesare pentru finalizarea proiectului. Aceștia sunt, de asemenea, responsabili pentru menținerea standardelor de siguranță și de calitate, precum și păstrarea înregistrărilor detaliate ale activităților din șantier.

Gama de compensare

Plata medie anuală pentru supraveghetorii șantierului de construcții este de 63.230 de dolari, cifră care variază atunci când se concentrează pe anumite tipuri de lucrări de construcție. Potrivit Biroului Statistic al Muncii din S.U.A., începând cu luna mai 2012, autoritățile de supraveghere care lucrează în proiecte de construcții nerezidențiale au câștigat o medie anuală de 65.710 dolari, în timp ce supraveghetorii din domeniul construcțiilor de locuințe au câștigat 59.390 dolari. Stradă, autostrăzi și poduri de construcție a făcut 63.790 dolari pe an și supraveghetorii de construcții de sisteme de utilități colectează o medie de 62.790 dolari pe an.