Descrierea postului de coordonator al site-ului de îngrijire a copilului

O educație de calitate începe de obicei la o vârstă fragedă. Acesta este motivul pentru care părinții care muncesc adesea își înscriu copiii în centre de îngrijire de zi sau preșcolari, atunci când nu pot să aibă grijă de ele sau să le ofere propria instruire personală. Planurile de îngrijire a copiilor sau coordonatorii de programe planifică și supraveghează programele și activitățile din centrele de îngrijire a copiilor, asigurând un mediu sigur și sănătos de învățare. Salariile lor variază de obicei după ani de serviciu și locație geografică.

$config[code] not found

Responsabilități cheie

Coordonatorii site-ului de îngrijire a copiilor dezvoltă activități educaționale și recreative pentru copii, cum ar fi sport, jocuri, meșteșuguri și proiecte științifice, pentru a spori aptitudinile motrice ale copiilor și pentru a încuraja experiența de învățare. Ei planifică activitățile, evaluează membrii personalului și asigură că unitățile lor păstrează raportul adecvat dintre personal și copil. Uneori, coordonatorii de îngrijire a copilului trebuie să răspundă plângerilor sau preocupărilor părinților, rezolvându-le telefonic, în persoană sau adresându-le supraveghetorilor. Acești coordonatori comandă, de asemenea, consumabile și echipamente pentru instalațiile lor, păstrează înregistrările de facturare și se asigură că observațiile și evaluările sunt completate pentru toți copiii.

Mediu de lucru

Majoritatea coordonatorilor de îngrijire a copilului sunt angajați în aceleași facilități ca și lucrătorii de îngrijire a copilului, inclusiv centrele de îngrijire a copiilor, preșcolari, școli publice și organizații religioase și civice, cum ar fi YMCA locale. De obicei, lucrează în timpul zilei, între orele 7:00 și 18:00, de luni până vineri, astfel încât să poată găzdui părinții înainte și după orele de lucru. Munca poate deveni uneori stresantă, deoarece coordonatorii locului de îngrijire a copiilor trebuie să asigure că toate activitățile sunt finalizate, satisfac nevoile părinților și asigură că facilitățile lor respectă reglementările statale și federale.

Educatie si Calificari

În timp ce unii coordonatori ai site-urilor de îngrijire a copilului au diplome de licență, cerința minimă este în mod obișnuit un asociat al gradului de artă - cu cursuri în educația copiilor, dezvoltarea, educația fizică și recreere. Coordonatorii de îngrijire a copiilor trebuie, de asemenea, să fie certificați în ceea ce privește primul ajutor și resuscitarea cardiopulmonară. Alte calificări esențiale sunt conducerea, organizarea, comunicarea, luarea deciziilor și competențele informatice.

Salariile medii și regionale

Salariul mediu anual pentru un coordonator al site-ului de îngrijire a copilului a fost de 32.000 de dolari în 2014, potrivit lui Indeed. Salariile pentru coordonatorii de îngrijire a copiilor au variat cel mai mult în Occident, unde au făcut cel mai mult în California și cel mai mic în Hawaii - 35.000 $ și respectiv 20.000 $. În ansamblu, ei au câștigat cele mai mari salarii de 41.000 de dolari în Washington, D.C., și cele mai mici salarii de 24.000 $ și 20.000 $ în Nebraska și Hawaii, respectiv.

Perspectiva carierei și progresul

Conștientizarea faptului că educația timpurie este importantă pentru dezvoltarea copilului va crește nevoia de îngrijire a copiilor - un loc de muncă care se așteaptă să crească cu 14% până în 2022, ceea ce este la fel de rapid ca media. Coordonatorii site-urilor de îngrijire a copiilor pot găsi mai multe oportunități de angajare pe măsură ce crește cererea de îngrijire a copiilor. Cei care doresc să avanseze pot deveni manageri de site-uri asistați sau manageri de site-uri, unde planifică bugetele și supraveghează toate funcțiile facilităților de îngrijire a copiilor - nu doar programele educaționale.