Descrierea postului de conducător tehnician

Un tehnician de plumb îndeplinește diverse sarcini, în funcție de companie și industrie. El stabilește, testează și ajustează mașinile și echipamentele de producție ale companiei. De asemenea, se angajează în lucrări de întreținere a acestor mașini.

Specificații de locuri de muncă

Un tehnician de plumb întreține echipamentele corporative în conformitate cu cerințele afacerii, dezvoltă și monitorizează programele de testare a echipamentelor și atribuțiile delegaților către tehnicienii de plumb. De asemenea, ia decizii și rezolvă probleme, monitorizează procesele și materialele și evaluează informațiile despre mașini pentru a asigura conformitatea cu standardele din industrie.

$config[code] not found

Set de calificări, instrumente și tehnologii

Un tehnician de plumb trebuie să aibă o viziune bună, abilități de comunicare eficiente și capacitate de raționament deductiv, potrivit site-ului O * Net OnLine. Pentru a îndeplini sarcinile cu competență, el ar putea utiliza etriere, calibre sau elemente de inspecție și șurubelnițe, precum și software analitic, cum ar fi Cadence PSpice.

Remunerarea și cerințele academice

Începând cu anul 2010, salariile medii anuale pentru tehnicienii de plumb au fost de 46.000 de dolari, potrivit portalului de resurse pentru locuri de muncă Într-adevăr. O diplomă de liceu sau o diplomă de inginer mecanic este, în general, necesară pentru o poziție de tehnician de plumb, dar angajatorii preferă candidații cu experiență practică.