Descrierea postului de asistent al personalului

Asistentul de personal este un termen general pentru o persoană care îi ajută pe angajații biroului să lucreze în birouri. Asistenții personalului lucrează într-o gamă largă de industrii, iar sarcinile variază în funcție de nevoile clerice ale afacerii. Asistenții personalului pot lucra numai cu un angajat specific sau cu un întreg personal de birou. Asistenții personalului sunt frecvent numiți asistenți de birou sau asistenți administrativi.

$config[code] not found

responsabilităţi

Asistenții personalului ajută personalul într-un anumit birou prin îndeplinirea sarcinilor clerice. Sarcinile clerice includ, în general, răspunderea la apelurile telefonice și furnizarea apelantului a informațiilor de bază sau transmiterea apelului către partea corespunzătoare; depozit; fax; copiere; deschiderea, sortarea și livrarea corespondenței; și finalizarea lucrărilor informatice pe calculator, cum ar fi literele de bază sau datele și informațiile grafice. Responsabilitățile suplimentare de muncă pot fi atribuite pe baza nivelului de experiență, a nevoilor personalului și a industriei afacerii pentru care lucrează asistentul de personal.

Mediu de lucru

Asistenții personalului pot lucra în multe industrii, cum ar fi birourile juridice sau un spital, astfel încât mediul de lucru poate diferi ușor în funcție de industria specifică. Cu toate acestea, indiferent de industria de afaceri, majoritatea asistenților de personal încă lucrează într-un mediu de birou. În general, aceștia lucrează într-un cadru controlat de climă, ședinței la un computer și birou, majoritatea schimbărilor lor de lucru. Schimbarea de lucru este, în general, de opt ore în timpul orelor de program obișnuite și nu este necesară o săptămână de lucru de 40 de ore, cu sărbătorile, weekend-urile și munca de seară.

Educaţie

Asistenții personalului trebuie să aibă o diplomă de liceu sau echivalentul. Multe școli profesionale și de afaceri și colegii comunitare oferă programe de certificare de la un an la doi ani în administrarea birourilor; totuși, un certificat sau o învățământ postliceal nu este necesar pentru majoritatea posturilor asistentului de personal. În plus față de educație, asistenții de personal trebuie să aibă cel puțin un an de experiență de lucru într-un birou, cu capacitatea de a opera un echipament de birou obișnuit, cum ar fi mașinile de copiat și fax și abilitățile de bază ale computerului.

salarizare

Biroul de Statistică al Muncii din SUA (BLS) a raportat că, în 2008, salariul mediu median pentru persoanele angajate în funcții de secretari executivi, asistenți de personal și asistenți administrativi a fost de 40.030 USD. Veniturile medii anuale au variat în funcție de industrie: gestionarea întreprinderilor și a întreprinderilor a fost de 45.190 dolari, administrația locală a fost de 41.880 dolari, educația post-secundară a fost de 39.220 dolari, guvernul de stat a fost 35.540 dolari și domeniul serviciilor de ocupare a fost de 33.820 dolari.

Outlook de lucru

Secretarii, asistenții administrativi și angajații asistentului personalului au fost prognozați să crească cu până la 11% din 2008 până în 2018, pe baza populației generale și a creșterii afacerilor, a afirmat BLS. Industriile care se așteaptă să aibă cea mai mare creștere pentru aceste poziții au fost cele medicale, juridice, educative și de construcții.