Descrierea postului unui jurnalist video

Vârsta jurnalismului video este larg răspândită datorită gigantului media online YouTube. Jurnaliștii video, cricul tuturor meseriilor în jurnalism, produc, scriu și raportează știrile solo. Începând cu anul 2008, ei s-au aflat într-o poziție de oportunitate, deoarece industria se înrăutățește, iar organizațiile de știri încearcă să obțină cea mai mare bang pentru buzna lor prin angajarea unui individ pentru a-și îndeplini un loc de muncă, care obișnuia să ia o echipă.

$config[code] not found

Definiție

Jurnaliștii video sunt jurnaliști cu pălării multiple. Acestea sunt noua reprezentare a reporterului de știri, având abilitatea tehnică de a crea o poveste de știri întreagă, de la manevră, de a gestiona toate diferitele locuri de muncă care merg cu producerea unei știri de la început până la sfârșit.

responsabilităţi

Cele patru funcții principale ale unui jurnalist video sunt producătorul, reporterul, operatorul video și editorul video.

În calitate de producători, ei dezvoltă și planifică segmente video live sau înregistrate. Acestea pot include setarea interviurilor, determinarea unde trebuie să fie împuscat un segment sau selectarea diferitelor fotografii care urmează să fie utilizate.

În calitate de reporteri, compilază date din diverse surse, investighează, analizează și scriu povestirile lor, editând după cum este necesar. În esență, ele combină îndatoririle cu cele ale unui scriitor de știri, hotărând ce poveste particulară va avea o poveste.

În calitate de cameramani, își operează camera proprie. Acest lucru este posibil prin raportarea într-o fotografie statică și plasarea aparatului foto pe un trepied pentru a preveni mutarea acestuia.

Deoarece, de multe ori, jurnaliștii video vor fi pe locație, atât în ​​fața camerei, cât și în timpul operării, trebuie să ia imaginile pe care le-au achiziționat și să creeze segmente de știri potrivite pentru difuzare. Acest lucru le cere să aibă cunoștințe despre echipamentele de editare video.

Program de lucru

Timpul de lucru fluctuează pentru un jurnalist video, deoarece poveștile pot apărea oricând în timpul zilei. O poveste poate varia de la o grevă de muncă la un accident. Uneori aceste ore sunt lungi și există întotdeauna un termen limită care se poate întâlni.

Instruire

Reporterii pot fi independenți sau pot lucra pentru o anumită stație. În ultimul caz, angajatorii preferă o diplomă de licență în comunicații de radiodifuziune sau jurnalism.

Mai mult de 1.500 de colegii din Statele Unite oferă un fel de program în jurnalism sau în comunicații. Dintre aceștia, peste 100 au fost acreditați de Consiliul de Acreditare pentru Educație în Jurnalism și Comunicații Mass-media.

Majoritatea angajatorilor caută o experiență practică.

Salariu

Potrivit Biroului Statistic al Muncii, jumătate din cei 50% dintre reporteri au câștigat în perioada mai 2008 $ 25.000 până la $ 52.000, cu salariul mediu în jur de 32.000 $ anual.