Descrierea postului: Asociația de conformitate

Un asociat de conformitate funcționează sub conducerea unui profesionist senior pentru a revizui controalele și politicile interne ale unei companii și pentru a se asigura că aceste controale sunt conforme cu reglementările. Un asociat poate, de asemenea, să se asocieze cu auditorii interni, contabili și specialiști în domeniul respectării impozitelor în îndeplinirea sarcinilor.

responsabilităţi

Un partener de conformitate ajută o companie să se asigure că angajații respectă regulile de reglementare, directivele de conducere și politicile de resurse umane atunci când își îndeplinesc sarcinile. Un asociat se asigură de asemenea că personalul se conformează practicilor din industrie și standardelor profesionale în activitățile în care se angajează. De exemplu, un asociat de conformitate la o companie de petrol și gaze poate să se asigure că procedurile firmei de siguranță a angajaților respectă cerințele privind securitatea și sănătatea ocupațională (OSHA) în ceea ce privește activitățile de foraj în larg. De asemenea, un partener de conformitate asigură faptul că elementele juridice din tranzacțiile corporative respectă regulile de reglementare. Aceste elemente pot fi autorizații, portofolii de titluri de valoare și materiale de marketing.

$config[code] not found

Educatie si antrenament

Un asociat de conformitate deține, de obicei, un grad de patru ani de colegiu în contabilitate, drept, impozitare sau finanțe. De asemenea, un asociat poate avea un background de arte liberale și poate primi o pregătire practică înainte de a-și îndeplini îndatoririle. Un asociat de conformitate care deține un grad avansat, cum ar fi de masterat sau de doctorat, nu este neobișnuit în domeniu. Unii asociați care au responsabilități semnificative pot avea statut de audit intern, de drept sau de contabilitate judiciară și pot deține certificate de certificare fraudulată (CFE) sau desemnări de auditor intern certificat (CIA).

Salariu

Nivelul de salarizare al asociatului de conformitate poate depinde de durata serviciului, de dimensiunea companiei și de vechimea acestuia. Nivelul academic al unui asociat, acreditările profesionale și experiența practică îi pot afecta, de asemenea, compensația anuală totală. Potrivit Într-adevăr, salariul mediu anual al unui asociat de conformitate din SUA a fost de 52.000 de dolari începând cu luna iunie 2010, excluzând bonusurile în numerar.

Dezvoltarea carierei

O oportunitate de creștere a carierei asociatului de conformare depinde de obicei de nevoile de personal, de mărimea companiei și de acreditările profesionale ale angajaților sau de pregătirea academică. Un asociat de conformitate cu licență poate crește șansele sale de promovare prin înscrierea într-un program de absolvent în drept sau de finanțe și de a primi un masterat sau doctorat. În mod alternativ, un asociat poate fi promovat mai repede dacă solicită o licență profesională, cum ar fi un contabil public autorizat (CPA) sau o denumire de administrator financiar certificat (CFM). Un asociat competent în materie de conformitate trece la un rol principal după doi până la cinci ani.

Conditii de lucru

Un asociat de conformitate de obicei lucrează de la 8 a.m. la 5 p.m. în zilele lucrătoare, dar poate rămâne târziu la birou, în funcție de nevoile afacerii. Aceste solicitări se pot referi la proceduri lunare de închidere contabilă sau depuneri trimestriale de reglementare cu Serviciul de Impozite Intern (IRS) sau Comisia de Valori Mobiliare și de Burse. Dacă cerințele afacerii o cer, un asociat poate călători periodic pentru a se întâlni cu colegii din alte locații.