Descrierea postului de asistent administrativ tehnic

Asistenții administrativi tehnici funcționează ca și ceilalți secretari de birou și sunt responsabili pentru acordarea unui sprijin administrativ unei organizații din domeniul tehnologiei informației (IT). În anumite cazuri, asistenții tehnici administrativi pot raporta direct la un director executiv al tehnologiei informației, cum ar fi directorul de informații șef (CIO). Aceștia îndeplinesc atribuții de secretariat, inclusiv gestionarea calendarelor, planificarea întâlnirilor, examinarea și gestionarea comunicărilor de birou, salutarea și direcționarea vizitatorilor și a altor proceduri administrative, după caz.

$config[code] not found

Tehnologia a permis mediul de lucru

Tehnologiile noi și emergente au evoluat rolul asistentului administrativ. Pentru a sprijini cel mai bine nevoile administrative ale organizației tehnologice, asistenții tehnici administrative sunt experți în materie de utilizare a aplicațiilor de productivitate în birou. Ei se bazează pe soluții informatice automate, integrate, pentru gestionarea și difuzarea informațiilor, planificarea și planificarea întâlnirilor și menținerea înregistrărilor administrative. Secretarii tehnici pot uneori să efectueze cercetări pentru proiecte IT și sunt capabili să utilizeze mijloace tehnologice pentru a-și îndeplini aceste sarcini.

Competențe administrative

Asistenții tehnici posedă excelente abilități interpersonale. Ele sunt confortabile interacționând pe mai multe nivele ale organizației și contactează cu alte departamente, personal și entități externe de afaceri. Asistenții IT servesc drept punct de contact principal al administrației și sunt capabili să transmită informații complexe în termeni de afaceri corporale.

Secretarii tehnici sunt bine organizați și orientați spre detaliu; ele utilizează aceste abilități pentru a-și gestiona eficient timpul, precum și programele dinamice ale managerilor IT pe care îi susțin. Secretarii tehnici demonstrează o experiență avansată în aplicațiile pentru computere personale, care de obicei includ Microsoft Outlook, Word, Excel, PowerPoint, Publisher și VISIO.

Îndatoriri și Responsabilități

Sarcinile asistenților tehnici administrativi constau în acordarea de asistență administrativă membrilor personalului IT, corespondență, calendarul de coordonare și modalitățile de călătorie și confirmarea numirilor. Uneori, și sub îndrumarea unui profesionist IT, secretarii tehnici efectuează cercetări și analize tehnice. Aceștia colectează, corectează, editează, formează și distribuie documentația necesară personalului, cum ar fi ghidurile tehnice ale utilizatorilor, informațiile privind politica și alte date relevante.

Abilități și experiență

Angajatorii solicită, în general, asistenților tehnici administrativi să obțină o diplomă de asociat, în plus față de o experiență de muncă de la unul la trei ani de administrare a biroului și un an de experiență pe calculator. Experiența adițională în administrarea biroului este adesea acceptabilă în locul unui grad formal.

Salariu

Salariul mediu așteptat pentru un asistent administrativ tehnic din Statele Unite este de 35.733 dolari, începând cu 2010. Potrivit Salary.com, factori precum dimensiunea angajatorului, industria, acreditările și anii de experiență pot afecta dramatic salariul unui secretar tehnic. În general, intervalul de salarizare pentru un asistent administrativ tipic în Statele Unite este de 31.539 dolari la 40.275 dolari.