Descrierea postului unui bucătar de catering

Un bucătar de catering pregătește mâncare pentru ocazii speciale și sărbători. Elementele de meniu pe care le face sunt alese în prealabil de clientul care o angajează. Ea conduce un personal de bucătărie și așteaptă personalul în servirea mâncării, participarea la stațiile de alimentare sau înființarea meselor de bufet.

Cerințe de îndemânare

Excelente abilități de gătit, coacere și prezentare a alimentelor sunt necesare pentru a fi un bucătar de catering. Trebuie să fie bine organizat în planificarea meniului, atribuirea de sarcini personalului și pregătirea mâncării. Este necesară o atenție matematică pentru a asigura costul menținerii mâncării în cadrul regulamentelor bugetare prescrise. Sunt necesare abilități bune de comunicare pentru a ajuta clientul să facă alegeri de meniu, să negocieze condițiile contractului de catering și să direcționeze și să motiveze personalul.

$config[code] not found

Sarcinile de serviciu

Pregătirea alimentelor de calitate și prezentarea într-o manieră atractivă sunt principalele obiective ale unui bucătar de catering. Ea trebuie să respecte instrucțiunile de depozitare și manipulare a alimentelor în condiții de siguranță și să-și monitorizeze angajații pentru a se asigura că respectă și ei. Rețetele pe care le creează trebuie să fie standardizate și exacte pentru a garanta conformitatea pentru fiecare client. Este de așteptat să fie creativă și creativă pentru a gestiona în mod eficient problemele legate de lipsa alimentelor, greșelile de pregătire a alimentelor și oaspeții extra.

Condiții de muncă

Locurile pentru bucătari de catering variază. Unii muncesc pentru hoteluri sau restaurante și folosesc aceeași bucătărie pentru fiecare eveniment. Alții călătoresc în case, în săli de întâlniri publice sau în locații de recepție și trebuie să utilizeze echipamentul și uneltele de bucătărie pe care le au la dispoziție. Un bucătar de bucătărie trebuie să aibă o rezistență și să aibă o formă fizică bună, petrecând multe ore în picioare. Locul de muncă necesită ridicare greoaie, îndoire și întindere, deci trebuie să fie puternic și flexibil. Orele sunt adesea lungi și de obicei includ seri, weekend-uri și sărbători. Se așteaptă ca un bucătar de bucătărie să poarte haine potrivite pentru un bucătar-șef, inclusiv o pălărie și mănuși de unică folosință.

Cerințe educaționale

Pentru această funcție nu este necesară o educație formală. Un număr de bucătari sunt pregătiți în mod oficial la școli de gătit sau culinare, dar mulți oameni învață comerțul prin formare la locul de muncă câștigată prin posturi de preparatori și bucătari sous. Unii bucătari de bucătărie se auto-învață prin cărți de bucate și resurse online.

Salarii și oportunități de avansare

În ospitalitate mare sau organizații de servicii alimentare, un bucătar de bucătărie poate aspira la o poziție de bucătar șef sau manager de alimente și băuturi. Companiile mai mici oferă în mod normal puține șanse de avansare. Catering bucătari care sunt independenți pot crește veniturile lor prin creșterea bazelor lor de clienți. Conform site-ului JobMonkey.com, gama de salarii anuale pentru 2010 pentru un bucătar de catering din Statele Unite a fost de 35.000-75.000 de dolari, în funcție de experiență și de datele demografice.