Descrierea postului de contabilitate

"Contabilul" este o descriere destul de largă a postului. Datoriile și responsabilitățile unui contabil pot varia semnificativ de la o companie la alta, în funcție de factori cum ar fi dimensiunea afacerii și modul în care sunt distribuite taxele între angajați. Indiferent de companie, cei mai mulți contabili se ocupă de aspectele fundamentale ale înregistrării financiare a unei firme.

Funcţie

După cum sugerează și numele, un contabil păstrează cărțile unei companii, adică înregistrările sale financiare. Descrierea postului de contabil poate include înregistrarea tranzacțiilor financiare, cum ar fi cecurile scrise și primite; gestionarea conturilor plătibile și de primit; reconcilierea declarațiilor bancare; actualizarea soldului procesului, a declarației de profit și pierderi și a bilanțului; gestionarea salariilor; facturarea clienților; efectuarea depozitelor fiscale federale și de stat; și completarea formularelor anuale de impozitare, cum ar fi W-2s și 1099s.

$config[code] not found

Tipuri

Cu cât societatea este mai mică, cu atât mai mari pot fi responsabilitățile contabilului, deoarece există mai puțini angajați pentru a gestiona diferitele componente ale finanțelor unei companii. La o companie mare, persoane diferite ar putea fi responsabile de diferitele categorii ale finanțelor firmei, cum ar fi conturile plătibile, conturile de încasat sau salariile. La o companie mică, un singur contabil poate gestiona toate funcțiile financiare, deși anumite sarcini complexe, cum ar fi întocmirea declarațiilor fiscale anuale, pot fi gestionate de un contabil public autorizat.

calificări

Solicitanții care sunt familiarizați cu cel puțin un program de evidență contabilă, au cunoștințe legate de contabilitatea cu dublă intrare și posedă abilități numerice puternice sunt susceptibile de a fi candidații cei mai de dorit pentru o activitate de contabilitate. Fiind un contabil nu necesită neapărat o pregătire specială și nu necesită un grad de colegiu, deși un contabil cu diplomă de colegiu poate câștiga mai mult. Pentru cineva care este bun la matematică și raționament și care este preocupat de acuratețe, sarcinile implicate sunt suficient de simple pentru a învăța la locul de muncă.

Atenție la detalii

Unele posturi de contabilitate pot fi plictisitoare. Dacă postul a fost nefolosit de ceva timp sau angajatul precedent și-a neglijat îndatoririle, noul contabil poate petrece mult timp cu actualizarea cărților și, eventual, dezangajarea unor pagini complexe ale greșelilor din trecut ale altcuiva. Contabilitatea poate implica, de asemenea, cantități mari de intrări de date în mod continuu, în funcție de volumul tranzacțiilor financiare ale unei companii.

Intrarea în carieră și salariul

Cineva care este interesat de o carieră în contabilitate poate dori să obțină un loc de muncă ca contabil, mai întâi pentru a testa apele. Contabilitatea de locuri de muncă de multe ori necesită un grad special, cum ar fi un grad de licență în contabilitate, iar în unele cazuri o denumire CPA - ambele implică o investiție semnificativă de timp și bani. Contabilitatea este asemănătoare unei poziții contabile la nivel de intrare și, adesea, are puține bariere la intrare. Începând cu anul 2012, salariul mediu pentru contabili a fost de 35.170 de dolari pe an, sau 16.91 dolari pe oră, potrivit Biroului Statistic al Muncii.

Dacă doriți să fiți contabil, dar nu vă simțiți ca experiența dvs. să corespundă descrierii postului, încercați să solicitați o poziție de bază la nivel de funcționar contabil sau funcționar contabil. Este posibil să puteți obține un astfel de loc de muncă utilizând o agenție de ocupare a forței de muncă dacă abilitățile dvs. generale sunt puternice, chiar dacă nu aveți experiență relevantă anterioară.

2016 Informații salariale pentru contabili, contabili și auditori

Agenții de contabilitate, contabilitate și audit au câștigat un salariu mediu anual de 38.390 dolari în 2016, potrivit Biroului Statistic al Muncii din SUA. La limita inferioară, funcționarii de contabilitate, contabilitate și audit au câștigat un salariu de 25 de percentile de 30.640 dolari, adică 75% au câștigat mai mult decât această sumă. Cel de-al 75-lea salariu percentilă este de 48.440 $, adică 25% câștigă mai mult. În 2016, 1.730.500 de persoane au fost angajate în S.U.A. ca funcționari de contabilitate, contabilitate și audit.