Descrierea postului GL Accountant

Contabilul general funcționează sub supravegherea unui manager contabil, înregistrând operațiunile de operare în registrele subsidiare și registrele generale. Cei mai mulți contabili de contabilitate generală dețin o diplomă de licență în contabilitate sau audit.

Natura lucrării

Un contabil general, altfel cunoscut ca și contabil, înregistrează tranzacțiile prin debitarea și creditarea conturilor financiare, cum ar fi active, datorii, venituri, cheltuieli și capitaluri proprii. Ea pregătește, de asemenea, rapoarte de registru la sfârșitul fiecărei luni sau trimestru.

$config[code] not found

Educaţie

Este necesară o diplomă de contabilitate de patru ani pentru o poziție GL contabilă. Un contabil GL poate avea un grad mai scăzut, cum ar fi o diplomă de liceu sau o diplomă de asociat într-un domeniu de finanțe.

salarizare

Nivelurile salariale pentru contabilii GL depind de vechimea, acreditările academice și certificările profesionale. În 2010, un contabil general câștigă un salariu mediu de 54.000 de dolari, potrivit site-ului de informații despre carieră Indeed.com.

Dezvoltarea carierei

Contabilul GL își poate îmbunătăți oportunitățile de creștere a carierei prin solicitarea unei licențe de contabil autorizat. În câțiva ani, un contabil GL cu experiență și eficiență poate deveni un manager contabil.

Conditii de lucru

Un GL este în general ocupat la sfârșitul lunii de întocmire a rapoartelor, cum ar fi bilanțurile, situațiile de venituri, situațiile fluxurilor de trezorerie și situațiile de capitaluri proprii. Ea lucrează în general ore de lucru normale, de luni până vineri.

2016 Informații salariale pentru contabili și auditori

Contabilii și auditorii au obținut un salariu mediu anual de 68.150 USD în 2016, potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA. La nivel inferior, contabili și auditori au câștigat un salariu de 25 de percentile de 53.240 de dolari, adică 75% au câștigat mai mult decât această sumă. Cel de-al 75-lea salariu percentilă este de 90.670 de dolari, adică 25% câștigă mai mult. În 2016, în SUA au fost angajați 1.397.700 de persoane în calitate de contabili și de auditori.