Descrierea postului de dispecer

Funcția unui grefier de expediere este esențială pentru orice operațiune care implică transportul mărfurilor, mărfurilor sau persoanelor de la un loc la altul. Funcționarul de expediere supraveghează programarea, punerea în scenă, urmărirea și raportarea activităților și interfețelor zilei cu clienții și cu alți membri ai departamentului. Poziția necesită o abilitate de a lua decizii într-un mediu în ritm rapid, de a comunica în mod clar informațiile și de a păstra o atenție constantă asupra lucrului.

$config[code] not found

Context și Aptitude

O diplomă de liceu sau echivalent GED este o cerință minimă pentru un grefier de expediere. Mulți angajatori au nevoie de cel puțin un an de experiență într-un domeniu conex, cum ar fi transportul și primirea, livrarea generală sau orice post de serviciu pentru clienți. În general, un candidat pentru o poziție de grefier de expediere ar trebui să aibă capacitatea de a rezolva probleme, de a depana situațiile de urgență critice în timp și de a întreprinde mai multe sarcini. Gestionarea timpului, organizarea, cunoștințele de informatică și abilitățile de comunicare eficiente sunt, de asemenea, ceea ce caută un angajator într-un grefier de expediere.

Industrii disponibile

Companiile de transport sunt unii dintre cei mai mari angajatori ai grefierilor de expediere. Această industrie include operațiuni de transport de marfă și de transport de mărfuri, cum ar fi transportul aerian de marfă, operațiunile feroviare, transportul navelor și diversele companii de transport care folosesc camioane și alte vehicule pentru transporturile locale și pe distanțe lungi. Mutarea persoanelor este un alt aspect al dispecerizării, iar un funcționar de dispecer care lucrează în acest domeniu va lucra pentru companiile de autobuze private și municipale, servicii de taxi și sisteme școlare.

Atribuțiile

Obligațiile generale ale acestei funcții includ programarea și atribuirea echipajelor de lucru, a vehiculelor de livrare și a echipamentelor de service pentru sarcinile de zi cu zi. Angajații de trimitere primesc și pregătesc ordine de lucru, monitorizează locurile în curs de desfășurare, informează personalul cu privire la problemele logistice sau actualizările și gestionează întrebările sau reclamațiile din partea personalului și a clienților. Un funcționar de expediere înregistrează și întreține datele referitoare la încărcarea de lucru a zilei, cum ar fi confirmările de livrare, defecțiunile mecanice, solicitările clienților și toate cheltuielile și cheltuielile suportate.

Taxe avansate de expediere

Un funcționar de dispecer care lucrează pentru o companie aeriană sau o companie de transport aerian trebuie să aibă o pregătire și o abilitate mai avansată. Acest loc de muncă implică un nivel ridicat de monitorizare, citire pe hartă și abilități de comunicare datorită naturii industriei și metodelor de livrare utilizate. Un funcționar de expediere a aeronavelor, cunoscut și sub denumirea de inspector de zbor, trebuie să fie familiarizat cu procedurile aviatice mandatate de Administrația Federală a Aviației și trebuie să urmeze cursuri de formare continuă în aceste proceduri.

Compensare generală

Un grefier de expediere, sau un dispecer, a câștigat un salariu mediu anual de 34.975 dolari în luna mai 2010, potrivit Salary.com. Adăugarea altor bonusuri și beneficii furnizate de unii angajatori, cum ar fi orele suplimentare, profitul, vacanța, zilele bolnavilor și beneficiile medicale, au dus la salariul mediu la 52.216 de dolari pe an. Soldurile de plată pentru posturi mai avansate, cum ar fi expeditorul de aeronave, sunt mai mari în general datorită responsabilităților și abilităților sporite.