Descrierea postului de consilier de tabara de vara

Consilierii de tabără de vară predau și conduceau rulote, de obicei copii și adolescenți, în activități recreative cum ar fi drumeții și înot, precum și supraveghează viața de zi cu zi la tabără. Camp consilier poziții sunt ideale pentru studenții de colegiu care caută hands-on, relua-stimularea experiență de lucru cu copiii și natura, în conformitate cu Asociația American Camp.

responsabilităţi

Consilierii de tabără de vară lucrează direct cu copiii din tabere rezidențiale sau de zi. Aceștia pot organiza și supraveghea activități generale sau se pot specializa în predarea unor subiecte precum tenis, plimbări cu barca, tir cu arcul sau muzică. Consilierii sunt, de asemenea, responsabili pentru asigurarea bunăstării și pentru aplicarea regulilor taberelor.

$config[code] not found

Abilitati / Training

Candidații pentru locurile de muncă de consilieri de vară la nivel de adăpost sunt adesea tineri adulți care au frecventat tabăra în calitate de copii și sunt familiarizați cu experiența taberei. Formarea formală nu este în mod obișnuit necesară, deși educația ulterioară în studii de recreere sau petrecere a timpului liber și experiența anterioară în calitate de consilier de tabără poate duce la avansarea în câmpul de carieră. Maturitatea, responsabilitatea și capacitatea de a interacționa bine cu copiii și adulții tineri sunt trăsături importante pentru un consilier de tabără.

Ore / Condiții de muncă

Taberele de consilieri pentru taberele de vară sunt sezoniere, iar orele sunt adesea neregulate, inclusiv nopțile și week-end-urile cu normă redusă, potrivit Biroului Statistic al Muncii din SUA. Consilierii își petrec cea mai mare parte a timpului în aer liber și pot întâmpina o varietate de condiții meteorologice.

Compensare

Plătiți pentru consilierii taberei de vară este, în general, mai mică decât în ​​alte domenii de carieră, însă natura muncii și șansa de a câștiga experiența pe mâna-i pe mâna copiilor atrage mulți candidați. Salariul mediu pe oră în 2013 a fost de 12,29 USD, potrivit Biroului Statistic al Muncii din S.U.A.

Perspective de locuri de muncă

Oportunitățile de angajare pentru consilierii de lagăr ar trebui să rămână puternice până în 2018, protestează Biroul de Statistică a Muncii din SUA. Necesitatea înlocuirii lucrătorilor sezonieri plecați și creșterea cererii de servicii de agrement pentru copii vor contribui la creșterea locurilor de muncă.