Atribuțiile și responsabilitățile unui ofițer de parole

Pentru a funcționa în mod eficient, sistemul de parole - care permite deținuților să părăsească închisoarea înainte ca sentința să fie complet încheiată - trebuie să fie monitorizată de bărbați și femei dedicate asigurării condiționării parolelor de cetățeni care respectă legea. Ofițerii de parol servesc un rol în reabilitarea infractorilor, ajutându-i să obțină formare profesională, cazare și consiliere, atunci când este necesar.

Educaţie

Multe posturi de ofițeri de parole necesită un grad de patru ani în justiție penală, sociologie, asistență socială sau un domeniu conex de studiu. În unele cazuri, gradul de asociat și experiența de muncă relevantă pot înlocui o diplomă de licență. Ofițerii de parolă care doresc mai multe posturi de conducere sau de supraveghere pot să urmeze o diplomă de masterat. În plus, mulți angajatori solicită un ofițer de parole să aibă cel puțin 21 de ani, să fie pregătiți cu o armă de foc și să efectueze controale de fond și teste de droguri.

$config[code] not found

Atribuțiile

Ofițerii de parolă interacționează cu deținuții eliberați recent și cu familiile lor pentru a le ajuta să devină membri productivi ai societății. Ei elaborează un plan de acțiune pentru parole, care poate include găsirea unui loc de muncă, asigurarea locuințelor cu costuri scăzute și asigurarea că parolele vor participa la programe mandatate de instanțe. Ofițerii de parolă vizitează de obicei un parole de mai multe ori pe lună pentru a verifica bunăstarea lor și pentru a evalua semnele potențiale de recidivă. În timpul acestor vizite, ofițerii de parole sunt autorizați să caute spații de parole, iar dacă găsesc ceva ilegal, cum ar fi drogurile sau armele, pot face o recomandare consiliului de eliberare a parolei pentru a anula suspendarea.

Condiții de muncă

Funcția de ofițer de parole este exigentă și necesită o cantitate semnificativă de răbdare și conștientizarea că violența ar putea avea loc în orice moment. Deși cazurile de încărcare diferă în funcție de locație, ofițerii de eliberare a parolelor pot fi repartizați până la 70 de cazuri, iar în California, unii ofițeri se ocupă de 200 de cazuri câteodată, potrivit lui Slate. Ofițerii de parolă își petrec mare parte din timpul călătoriei de la un parole la altul și unele dintre zonele pe care le frecventează pot avea rate ridicate ale criminalității. Deși ofițerii de parole lucrează săptămâni de 40 de ore, trebuie să fie întotdeauna disponibili pentru situații de urgență care implică unul dintre cazurile lor.

Ocuparea forței de muncă și salariul

Ofițerii de parole sunt de obicei angajați de guvernele locale și de stat sau de Biroul de închisori al Departamentului de Justiție, care supraveghează infractorii condamnați pentru infracțiuni federale. Perspectivele postului pentru ofițerii de eliberare condiționată sunt pozitive, deoarece mai multe state își revizuiesc liniile directoare obligatorii de condamnare, ceea ce poate duce la eliberarea mai multor deținuți cu eliberare condiționată, ceea ce creează o cerere pentru ofițeri de eliberare suplimentară, potrivit Biroului Statistic al Muncii din SUA. Începând cu anul 2009, salariul mediu anual al unui ofițer de parole a fost cotat la 46.530 dolari.