Descrierea postului managerului cultural

Managerii culturali sunt responsabili pentru politicile, proiectele și programele legate de artă și patrimoniu într-o comunitate. Aceștia identifică interese comune în jurul orașului, al orașului sau al regiunii și oferă oportunități grupurilor și indivizilor de a afla și de a celebra cultura lor. Directorii culturali ar putea fi, de asemenea, cunoscuți ca coordonatori de arte culturale sau manageri de programe culturale. Aceștia pot lucra pentru muzee, teatre, galerii, secții de afaceri culturale, organizații non-profit sau consilii de arte.

$config[code] not found

Învățare și multitasking

Managerii culturali au nevoie în mod obișnuit de un permis de conducere valabil și de un minim de licență în administrație publică sau arte, istorie de artă, recreere, științe sociale sau un domeniu strâns legat. Ei ar trebui să aibă experiență în relații publice, programare publică, procesare de text, marketing, strângere de fonduri și bugetare. Managerii culturali se plimbă frecvent, se așează, se așează, se îndoaie, se înclină, se îngenunchează și se târăște și se mută periodic sau se ridică până la 50 de kilograme de forță. Pentru a-ți face treaba eficient, ar trebui să fii decisiv, creativ, analitic, flexibil și să ai abilități interpersonale puternice.

Lansarea activităților de patrimoniu

Managerii culturali se ocupă de toate aspectele cercetării, pregătirii și promovării evenimentelor sau programelor comunitare legate de patrimoniu sau arte, inclusiv lecturi, ore, tabere, concerte și spectacole. Ei prezintă idei de program comisiilor, consiliilor și organizațiilor comunitare pentru a aduna sponsorizări, granturi și surse de finanțare. Managerii culturali publică materiale informative, cum ar fi broșuri, buletine de știri sau comunicate de presă. Aceștia desenează artiști vizați, de performanță sau artiști literare pentru evenimente și colaborează în mod obișnuit cu alți actori ai evenimentului pentru a trece peste detalii importante.

Manipularea detaliilor importante

Managerii culturali studiază schimbările și tendințele din comunitate pentru a determina dacă ar trebui să își modifice ofertele. De exemplu, pe măsură ce oamenii petrec mai mult timp în muncă și mai puțin timp pe activități de petrecere a timpului liber, managerii ar putea lucra pentru a oferi programe și evenimente mai intense și concentrate, menite să ajute oamenii să uite de rutina zilnică. Aceștia sunt, de asemenea, responsabili de răspunsul la întrebări, comentarii și solicitări din partea mass-mediei și a publicului. În plus, managerii culturali intervievează, angajează, antrenează și echipează personal de voluntariat, cu normă întreagă și cu normă întreagă. De asemenea, aceștia ar putea programa și supraveghea activități de întreținere și de întreținere pentru centre sau evenimente culturale.

Avansarea și câștigul salarial

Managerii culturali pot să-și asume sarcini suplimentare pe măsură ce câștigă experiență. De exemplu, cei care lucrează pentru oraș pot fi responsabili pentru a afișa artefacte culturale în muzeul orașului și pentru a organiza excursii în muzee. Remunerația managerului cultural depinde de angajator și locația sa. De exemplu, Consiliul Artelor din California a oferit anual între 102.528 și 128.160 de dolari managerului cultural al patrimoniului cultural și cultural din Dublin, California în luna septembrie 2011. În luna august 2013, orașul Evanston, Illinois, a oferit între 69.637 și 100.974 dolari pe an coordonatorului artelor culturale.