Descrierea postului consultant de servicii

Serviciile de consultanță sunt angajate de companii pentru a le ajuta să se adreseze în mod eficient clienților. De obicei, aceștia colaborează îndeaproape cu echipele de vânzări pentru a obține feedbackul clienților și pentru a-i face pe clienți mai implicați în cadrul unei companii. Din acest motiv, ei ar trebui să se bucure de lucru cu oamenii și trebuie să posede abilități excelente de servicii pentru clienți.

Educație și experiență

Persoanele care doresc să fie consultanți de servicii trebuie să posede o diplomă de licență sau o educație echivalentă. În plus, ei ar trebui să aibă experiență în consultanță și în zona în care se specializează. Experiența de lucru într-un call center, birou pentru clienți sau birou de ajutor poate fi foarte utilă. Aceasta nu este o poziție la nivel de intrare.

$config[code] not found

Aptitudini

Acești indivizi trebuie să dețină abilități incredibil de puternice de servicii pentru clienți și capacități excelente de rezolvare a problemelor. Ei trebuie să aibă abilități puternice de organizare, să acorde atenție detaliilor și să pună accent pe urmărirea. Mai mult, consultanții de servicii trebuie să fie capabili să demonstreze capacitatea de a lucra bine într-o echipă și să asculte și să comunice eficient. Ei trebuie să demonstreze un nivel ridicat de profesionalism și curtoazie. Acești indivizi ar trebui să lucreze bine sub presiune și, în funcție de angajator, ar putea fi nevoiți să poată călători.

Atribuțiile

Obligațiile tipice pentru consultanții de servicii includ ordine de scriere, urmărirea cu clienții și generarea de estimări. Ei trebuie să se adreseze clienților și să se angajeze în problemele companiei, pentru a obține feedbackul. Aceștia ar putea fi obligați să prezinte prezentări pentru clienți și la târguri. În plus, pot fi rugați să evalueze nevoile unei companii și să ajute la găsirea unor soluții legate de servicii. Ei ar trebui să lucreze cu echipa de vânzări pentru a ajuta la identificarea unei piețe a clienților și la realizarea unor ținte de vânzări. Ei ar trebui să cunoască bine produsele și serviciile companiei lor și să fie capabili să predea clienții și partenerii despre ele.

Mediu de lucru

Potrivit Biroului Muncii din SUA, consultanții sunt deseori obligați să lucreze mai mult decât săptămâna medie de lucru de 40 de ore. Ele sunt adesea sub presiune pentru a respecta termenele limită inflexibile. Din acest motiv, poziția poate fi stresantă. De obicei, mediul de lucru se află într-un cadru de birou. Acest loc de muncă necesită profesioniști pentru a lucra ca o echipă, astfel necesită o mulțime de colaborare și de lucru cu alte persoane. Unele călătorii pot fi solicitate în baza unui angajator.

Salariu

Conform unui sondaj din iunie 2010, salariul mediu anual pentru un consultant de servicii este de 27.000 de dolari pe an. Ca și în cazul tuturor scărilor salariale, acest lucru poate varia semnificativ în funcție de angajator, ani de experiență și locație geografică. de exemplu, în New York City, consultantul mediu de servicii sună la 34.000 dolari pe an.