Descrierea postului de asistent medical clinic

Există mai multe tipuri de asistenți medicali, oameni care îndeplinesc sarcini pentru a se asigura că funcționarea facilităților medicale funcționează fără probleme și eficient. Printre aceștia se numără și cei care se ocupă în mod special de sarcinile clinice de bază. Acești profesioniști din domeniul sănătății sunt cunoscuți ca asistenți medicali clinici.

Atribuțiile

Unele dintre sarcinile comune ale asistenților medicali clinici includ luarea de semne vitale ale pacienților, efectuarea testelor de screening în birou, colectarea și pregătirea exemplarelor pentru trimiterea la laboratoarele de diagnosticare și înregistrarea istoricului medical. În unele locuri, asistenții medicali clinici se pot ocupa de alte sarcini, cum ar fi pregătirea și administrarea medicamentelor, aplicarea bandajelor, luarea electrocardiogramelor și radiografiilor, întreținerea camerelor de examinare și achiziționarea și stocarea echipamentului medical. Asistenții clinici medicali lucrează de obicei sub supravegherea medicilor.

$config[code] not found

Asistenții medicali clinici vs. alți asistenți medicali

Asistenții medicali clinici diferă de alte tipuri de asistenți medicali. De exemplu, asistenții medicali administrativi sunt în mare măsură responsabili pentru sarcinile nonmedicale ale locului de muncă, cum ar fi răspunsul la telefoane, programarea programărilor și gestionarea facturării și a contabilității. Există, de asemenea, tipuri specializate de asistenți medicali clinici, cum ar fi asistenții medicali oftalmologi, care lucrează sub oftalmologi în furnizarea de îngrijire a ochilor.

Mediu de lucru

Majoritatea asistenților medicali clinici se găsesc în cabinetele medicilor, spitalelor și centrelor de asistență medicală ambulatorie. Deși majoritatea lucrează săptămâna tradițională de 40 de ore, unii asistenți medicali clinici pot lucra cu timp parțial sau cu schimbări de seară sau de week-end.

Cerințe educaționale

Cei mai aspiranți asistenți medicali clinici obține fie o diplomă, care poate fi obținută în decurs de un an, fie o diplomă asociată, care poate fi obținută în doi ani. Diplomele și programele asociate sunt de obicei oferite în școli tehnice / profesionale și colegii comunitare. Cursul include subiecte precum anatomia, fiziologia, principiile farmaceutice, procedurile clinice și diagnostice, primul ajutor și terminologia medicală. Asociațiile profesionale, cum ar fi Asociația Americană a Asistenților Medicali (AAMA) și American Medical Technologists (AMT) acordă acreditări de certificare care pot spori corpul de cunoștințe și potențialul de câștig al asistenților medicali clinici.

Salariu și Outlook de locuri de muncă

Potrivit salary.com, începând cu anul 2010, asistenta medicala medicala medie face aproximativ 30.000 de dolari pe an. Biroul american de Statistică a Muncii se așteaptă ca angajarea asistenților medicali clinici să crească cu 34% între 2008 și 2018, ceea ce este mult mai rapid decât media pentru toate ocupațiile din SUA.

2016 Informații salariale pentru asistenții medicali

Asistenții medicali au obținut un salariu mediu anual de 31.540 dolari în 2016, potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA. La limita inferioară, asistenții medicali au câștigat un salariu 25 de percentile de 26.860 dolari, adică 75% au câștigat mai mult decât această sumă. Cel de-al 75-lea salariu percentilă este de 37.760 de dolari, adică 25% câștigă mai mult. În 2016, 634,400 de persoane au fost angajate în SUA ca asistenți medicali.