Salariul mediu al unui consultant de mediu la nivel de intrare

În calitate de consultant de mediu puteți aplica cunoștințele și abilitățile de rezolvare a problemelor pentru a ajuta la conservarea planetei. Pentru a deveni consultant de mediu, puteți alege între numeroase cursuri de studiu și vă puteți bucura de un salariu confortabil odată ce ați absolvit. Nevoia tot mai mare de consultanți de mediu o face o carieră cu o mulțime de oportunități de avansare.

Descrierea postului

Consultanții de mediu, numiți și specialiști de mediu, lucrează cu clienți din sectorul guvernamental și din sectorul privat pentru a găsi soluții preventive sau de restaurare pentru probleme de mediu. Tipurile de probleme cu care se confruntă pot varia de la poluarea industrială până la pericolele naturale, cum ar fi mucegaiurile toxice.

Consultanții de mediu analizează situațiile prin colectarea de date și eșantioane de elemente precum chimicalele industriale, materialele de construcție, apa și solul, care pot da indicii originii problemelor de mediu. Din multitudinea de materiale și date, specialistul poate stabili cauzele profunde ale problemelor sau poate pregăti soluții. De exemplu, un client de fabricație poate însărcina un consultant de mediu cu minimizarea poluării aerului cauzată de procesul său de producție.

Specialiștii în domeniul mediului lucrează direct cu clienții în setările de birou și în domeniu. Consultanții trebuie să producă rapoarte tehnice care să transmită soluții pe care clientul le poate înțelege. Activitatea lor poate necesita cunoașterea științifică a elementelor naturale, cum ar fi solul, apa și aerul, precum și materialele artificiale care pot afecta mediul. Unii consultanți de mediu trebuie, de asemenea, să posede cunoștințe despre biologia umană și despre anatomie pentru a înțelege riscurile pentru sănătatea umană.

Educaţie

În mod tipic, posturile de consultanță pentru mediu de intrare necesită cel puțin o diplomă de licență. Multe colegii și universități oferă programe de diplomă care poartă titlul "știința mediului", dar cursul de studiu pe care îl alegeți poate depinde de problema de mediu pe care intenționați să vă concentrați. De exemplu, dacă doriți să vă concentrați cariera pe probleme legate de schimbările climatice, puteți lua în considerare o diplomă în științele naturii sau o zonă mai specifică, cum ar fi geologia. Alte domenii de studiu utile consultanților de mediu includ biologia, chimia și fizica.

Adesea, un stagiu face parte dintr-un program de studii științifice în domeniul mediului. Prin înscrierea într-un program de stagiu, puteți obține o experiență valoroasă în timp ce sunteți încă în școală și să vă perfecționați zona de interes înainte de a intra în forța de muncă.

Puteți găsi locuri de muncă la nivel de bază cu un grad de studii de mediu, dar avansarea în managementul superior ar putea necesita un grad avansat. De exemplu, dacă planurile dvs. fac apel la o carieră în guvernul federal, o diplomă de master în politică publică ar putea completa învățământul dumneavoastră de mediu.

Industrie

Consilierea în domeniul mediului este un domeniu în continuă dezvoltare. Companiile care oferă produse și servicii de energie verde, cum ar fi energia solară și recoltarea apei de ploaie, au nevoie de consultanți de mediu pentru a consilia clienții și a sprijini personalul de vânzări. Agențiile guvernamentale, cum ar fi Departamentul Energiei din S.U.A. și Serviciul Parcului Național, au nevoie de specialiști de mediu pentru a ajuta la planificarea proiectelor de infrastructură, pentru a evita dezastrele ecologice și politica publică. Societățile mari au nevoie de specialiști în domeniul mediului pentru a dezvolta practici de afaceri durabile și a reduce riscurile pentru mediu în lanțurile de aprovizionare. Unele firme de mediu se specializează în curățarea toxică, cum ar fi îndepărtarea azbestului sau refacerea terenurilor, a apei sau a aerului contaminate de poluarea industrială.

Lista carierelor de mediu crește odată cu apariția unor noi probleme. Printre specialitățile de mediu comune se numără ecologia industrială, schimbările climatice, restabilirea mediului, calitatea aerului și sănătatea și siguranța oamenilor.

În 2016, aproape 90 000 de persoane din Statele Unite dețineau științe de mediu sau posturi de specialitate în domeniul mediului, potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA (BLS). Aproximativ 23% au lucrat pentru firmele de consultanță, în timp ce aproximativ același număr a funcționat pentru guvernele statului. Companiile de inginerie și guvernul federal au angajat un procent de 15% dintre specialiștii în domeniul mediului.

Salariu

La nivel de locuri de muncă la nivel de consultanță de mediu plăti în jur de 38.000 dolari la 47.000 dolari. În 2017, salariul mediu pentru toți consultanții de mediu era de aproape 70.000 de dolari, potrivit BLS. Salariul median este salariul din centrul scalei de salarizare a ocupației. Specialiștii în domeniul mediului care lucrau pentru guvernul federal au primit un salariu mediu de peste 100.000 de dolari. Firmele de inginerie au plătit un salariu mediu de aproape 70.000 de dolari, în timp ce firmele de consultanță au oferit aproximativ 68.000 de dolari. Guvernele de stat au plătit specialiștilor lor de mediu un venit mediu de aproximativ 63.000 de dolari.

Outlook de lucru

Pe măsură ce interesul publicului față de problemele de mediu crește, iar corporațiile caută modalități de protejare a mediului, carierele în specialitățile de mediu continuă să se extindă. BLS estimează necesitatea ca consultanții de mediu să crească cu aproximativ 11% până în 2026. Guvernele locale și de stat vor avea cea mai mare nevoie de specialiști în domeniul mediului, urmate de firme din sectorul privat care oferă servicii de consultanță.