Descrierea postului în magazin

Companiile folosesc depozite pentru stocarea materialelor utilizate în producție și a produselor finite care nu sunt încă la nivelul magazinului de vânzare cu amănuntul. Însoțitorii și lucrătorii care lucrează în spațiile de depozitare gestionează inventarul și livrează materiale către magazia sau podeaua de producție. Locul de muncă este de muncă intensivă, dar acești lucrători au și îndatoriri de evidență.

Rolul de bază

Lucrătorii din depozit primesc materialele în depozit, îl eliberează pe podeaua de producție sau depozit, compilesază rapoartele privind stocurile și efectuează tranzacții de inventar pe materialele păstrate în stoc.Ele asigură că cantitățile din baza de date privind stocurile sunt corecte și că comenzile primite în companie sunt corecte.

$config[code] not found

Detaliile postului

Lucrătorii din depozit primesc materiale în depozit prin recepționarea tranzacțiilor. Ele verifică cantitatea de piese sau produse care sosesc și ora sosirii. Acestea introduc aceste informații în baza de date a inventarelor, inclusiv numerele de piesă și locația articolelor din depozit. Atunci când se solicită, lucrătorii din depozit eliberează materialele la producție sau la etajul magazinului. Aceasta poate include o tranzacție din magazie la podeaua de producție. Unii lucrători îndeplinesc comenzile clienților din rafturile de depozitare, inclusiv ambalarea și pregătirea materialelor pentru expediere.

Abilitati cerute

Un lucrător în depozit trebuie să aibă abilități matematice de bază și abilitatea de a efectua tranzacții simple pe un computer. Depozitarea este dificilă din punct de vedere fizic și poate cere lucrătorilor să se aplece și să-și asume poziții incomode. De asemenea, lucrătorilor li se poate cere să ridice materiale grele din rafturile de depozitare. Unii lucrători în depozit trebuie să opereze cu echipamente grele, cum ar fi o furcă sau un cric pentru paleți.

Educatie si Calificari

Cele mai multe companii au nevoie de o diplomă de liceu pentru o funcție ca lucrător în depozit. Experiența poate fi necesară pentru posturile avansate dintr-o încăpere cum ar fi supraveghetorul.

Venituri medii

Biroul de Statistică al Muncii din S.U.A. anunță că salariul mediu pe oră al unui lucrător în depozit a fost de 11,99 $ începând din 2013. Aceasta este echivalentul a 24.940 USD anual pentru un loc de muncă cu normă întreagă.