Descrierea postului unui director regional

Un director regional este un manager de mijloc care răspunde de operațiunile de afaceri ale unui angajator într-o anumită zonă. De exemplu, directorul regional de vânzări regional al unei firme poate supraveghea activitățile de vânzări în toate statele de-a lungul Oceanului Atlantic.

Conducere

Un director regional asigură conducerea celor care îi raportează. Acest lucru se realizează prin comunicarea clară a misiunii și a obiectivelor unei organizații de a raporta rapoarte și de a crea și implementa strategii pentru cei din regiune pentru a le realiza.

$config[code] not found

Bugetul regional

Un director regional este singurul responsabil pentru menținerea bugetului zonei sale. Aceasta include aprobarea cheltuielilor celor sub ei, precum și gestionarea lobby-ului pentru fonduri suplimentare atunci când sunt necesare resurse.

Evaluarea afacerii și a managementului

O regiune regională se întâlnește în mod regulat cu rapoarte directe pentru a evalua progresul afacerii, creând planuri de acțiune pentru rezolvarea problemelor negative. Directorul raportează aceste informații directorului său.

Managementul performantei

Un management al regiunii analizează performanța celor care îi raportează. În plus, ea oferă coaching, inclusiv abilități soft și formare tehnică, în scopul de a ajuta angajații să-și îmbunătățească performanțele.

Perspectivele de angajare și salariul mediu

Biroul de Statistică a Muncii din Statele Unite (BLS) a estimat că ocuparea forței de muncă în cadrul acestei linii de muncă va crește lent cu 6% în 2006 până în 2016. În plus, BLS a raportat că salariul mediu al angajaților de la nivelul managementului a fost de 43.510 dolari în 2006.

Cerințe educaționale

În timp ce unii angajatori pot solicita ca candidații pentru acest rol să posede o diplomă de patru ani, mulți solicită doar ca candidații să aibă experiența relativă și o anumită pregătire postliceală, cum ar fi cursurile de management.