Descrierea postului de analist de achiziții publice

Fără activitatea analiștilor din domeniul achizițiilor, afacerile de la diferite tipuri de organizații s-ar opri. Acești analiști sunt responsabili pentru achiziționarea de produse de la furnizori. Este un lucru complicat: Analiștii în achiziții trebuie să înțeleagă logistica lanțului de aprovizionare, analiza datelor și contractele și trebuie să aibă abilitățile soft pentru a lucra în cooperare cu alte departamente și pentru a forma relații cu furnizorii.

$config[code] not found

Ce analiști de achiziții publice fac

Analistii de achizitii, care sunt uneori numiti analisti de achizitii, se specializeaza in achizitionarea de inventar si servicii pentru companiile lor. Persoana în acest rol studiază toate opțiunile disponibile pe piață, analizează opțiunile care se potrivesc cel mai bine nevoilor companiei și organizează achiziționarea acelui inventar sau servicii, care presupune negocierea prețurilor și a contractelor. Există un mare element financiar și analitic pentru acest rol. Un analist de achiziții publice efectuează evaluarea riscurilor, creează rapoarte de economii de costuri și urmărește cu atenție și prognozează nivelurile de inventariere.

De exemplu, un analist de achiziții sau cumpărători care lucrează pentru o companie de construcții poate face lucruri cum ar fi producătorii de gips carton vizitați; participa la târguri; rapoartele de studiu despre viitoarele proiecte, revizuirea comenzilor de achiziție și finalizarea contractelor cu furnizorii care oferă materiale de construcție brute.

Descrierea tipică a postului tipic de analist pentru achiziții este similară, deși o persoană cu acest post poate supraveghea și analiștii juniori.

Unde lucrează analiștii în domeniul achizițiilor

Organizații de toate felurile angajează analiști în domeniul achizițiilor. Orice companie care face afaceri cu vânzătorii poate utiliza serviciile unui analist de achiziții publice, deși întreprinderile mici ar putea să nu angajeze o persoană dedicată în acest rol, ci ar putea să-și folosească sarcinile de cumpărare într-o funcție administrativă mai generală.

Analiștii din domeniul achizițiilor lucrează pentru întreprinderile care vând produse clienților, cum ar fi magazinele cu amănuntul și cu amănuntul. Ei lucrează pentru constructori, bănci și producătorii de mașini. Companiile IT folosesc analiști pentru a procura software, hardware și alte servicii IT. Agențiile guvernamentale angajează de asemenea analiști în domeniul achizițiilor În această calitate, aceștia pot fie să achiziționeze inventar și servicii, fie să analizeze obiceiurile de cumpărare ale întreprinderilor care participă la programele guvernamentale pentru a se asigura că banii guvernului nu sunt irosiți.

A deveni analist al achizitiilor

Colegiul este primul pas pe calea carierei de achiziții publice. Având o diplomă de licență nu este o cerință absolută pentru toate posturile analist de achiziții publice, dar este necesar pentru multe dintre aceste poziții. Cunoașterea domeniului specific este, de asemenea, importantă. Un analist în domeniul achizițiilor care dorește să lucreze pentru o bancă, de exemplu, ar trebui să aibă o experiență în domeniul serviciilor financiare.

Primirea certificatelor de cumpărare este un pas înainte pentru analiștii din acest domeniu. Este posibil să aveți nevoie de experiență înainte de a primi certificări, deci acesta nu este unul dintre primii pași pe calea carierei de achiziții publice. Mai multe organizații, inclusiv Societatea Americană de Control al Producției și Inventarului și Societatea Americană de Achiziții, oferă programe de certificare.

Ce să așteptați ca analist al achizițiilor publice

De călătorie este adesea o parte a unui loc de muncă analist de achiziții publice. Vânzătorii care vizitează și participă la expoziții pot fi solicitați. Dacă analistul lucrează pentru o companie care are mai multe locații, poate fi necesară și călătoria către acele locații. În caz contrar, aceste activități implică în mod obișnuit ore de lucru săptămânale standard.

Biroul de Statistică a Muncii a raportat că salariul mediu pentru agenții de cumpărare și managerii a fost $66,610 pe an, din 2017, ceea ce înseamnă că jumătate au câștigat mai mult de 66.610 dolari, iar jumătate au câștigat mai puțin. Analistii de achizitii auto-raporteaza salarii medii care sunt putin mai mici, intre $55,000 și $60,000 începând din 2018.