Ce este intrarea datelor Alpha?

Operatorii de intrare a datelor lucrează în mai multe tipuri de setări de lucru și într-o gamă largă de industrii. Mulți oameni lucrează în birouri confortabile în mai multe schimburi de lucru, inclusiv ore normale de lucru în timpul zilei, schimburi de seară sau de noapte și schimburi de week-end. Dacă intenționați să urmăriți acest tip de carieră, trebuie să îndepliniți mai multe cerințe de fond, precum și seturi specifice de competențe pentru tastarea.

$config[code] not found

Descrierea postului

Responsabilitatea principală a postului pentru toți operatorii de introducere a datelor este tastarea sau tastarea informațiilor. Alpha keying-ul presupune predarea în litere. Operatorii de introducere a datelor alpha folosesc numai tastatura standard de tastare, mai degrabă decât o tastatură numerică cu 10 taste. Un exemplu de poziție de introducere a datelor alfa funcționează pentru un editor de anuă și tastând numele studenților toată ziua. Acest tip de lucru poate fi obositor și necesită o vizibilitate bună și posibilitatea de a sta în fața calculatorului toată ziua.

Atenție la tastatură

Alpha angajatorii de intrare de date caută atât viteza de introducere a tastaturii și acuratețea în candidați. Majoritatea pozițiilor vor necesita efectuarea unui test de introducere sau de introducere a datelor pentru a vedea dacă vă calificați. Mulți operatori de introducere a datelor profesionale de tip alpha pot introduce de obicei o medie între 8.000 și 10.000 de apăsări de taste pe minut sau echivalentul a 75 de cuvinte pe minut într-un test de tastare.

alte calificari

Cele mai multe locuri de muncă pentru introducerea datelor, inclusiv cele specifice alfa, nu necesită decât o diplomă de liceu sau un echivalent, potrivit Biroului Statistic al Muncii din SUA. Mulți angajatori caută operatori de introducere de date care au experiență de tastare sau scriere anterioară, precum și alte tipuri de experiență de muncă clericală. Este posibil ca unele poziții să necesite utilizarea unui scaner sau a unei mașini de copiat, precum și sarcini complete de depunere de bază. Unele companii oferă instruire la locul de muncă pentru a vă învăța sistemul software proprietate.

Salariu și Outlook de locuri de muncă

Salariul mediu anual pentru un operator de introducere a datelor este de aproximativ 31.000 de dolari, potrivit salariului CB. Operatorii de introducere a datelor la nivel de intrare pot face aproximativ 25.000 de dolari pe an, în timp ce profesioniștii condusi cu alte seturi de competențe pot câștiga până la 40.000 de dolari pe an. Unele poziții de introducere a datelor sunt locuri de muncă pe oră care sunt eligibile pentru ore suplimentare, în timp ce altele sunt posturi salariale care oferă beneficii, cum ar fi asigurarea de sănătate și timpul de concediu plătit. Mulți operatori de introducere a datelor alfa schimbă locurile de muncă după ce au obținut experiența inițială, astfel încât cifra de afaceri este ridicată.