Descrierea postului operatorului hotelier

Un operator hotelier este un alt nume pentru un manager hotelier. Acest angajat al ospitalității este responsabil de gestionarea problemelor zilnice ale unui hotel. Operatorii hotelului trebuie să îndeplinească o serie de cerințe pentru a excela la acest loc de muncă.

Atribuțiile

Un operator de hotel se asigură că fiecare oaspete are un sejur sigur și plăcut la un hotel. Trebuie să coordoneze rezervările (sălile de dormit și sălile de ședință), să întrețină, să decidă asupra inițiativelor de marketing pentru hotel și să supravegheze profiturile hotelului și sistemul informatic. Trebuie să direcționeze, să angajeze și să antreneze angajații hotelului.

$config[code] not found

Instruire

Este preferată o diplomă de licență în managementul ospitalității sau în afaceri, deși o persoană cu o pregătire solidă în domeniul ospitalității (cum ar fi experiența de lucru la un hotel) va fi luată în considerare pentru această poziție. Candidații pot, de asemenea, să se înscrie în programe de management de cazare de doi ani pentru a se pregăti pentru această carieră.

Aptitudini

Un manager de hotel trebuie să aibă o comunicare superioară și abilități de oameni. El va trebui să se ocupe de oaspeții grei ai hotelului și de o varietate de angajați. Un manager de hotel trebuie să fie disciplină și organizată.

Mediu de lucru

Un operator hotelier va trebui să lucreze mai mult de 40 de ore pe săptămână și să fie în regim de urgență în caz de urgență. Ei lucrează în biroul din spate al hotelului și petrec timp la recepție pentru a vă asigura că totul merge bine.

Salariu

Operatorii hotelului sau managerii generali pot face oriunde între 66.525 dolari și 122.036 dolari, cu 93.763 dolari ca salariu median, potrivit Salary.com.