Descrierea postului de procuror general

Un avocat general este consilierul-șef principal și ofițer de aplicare a legii într-o jurisdicție. Individul care ocupă poziția are o serie de responsabilități importante și de obicei are o limită de timp, așa cum este prescrisă de constituția unui stat.

Descrierea postului de avocat general

Procurorul general este ofițerul de rang înalt în statul, comunitatea sau teritoriul Statelor Unite. La nivel federal, procurorul general este unul dintre cei 15 membri ai cabinetului președintelui. Cu toate că sarcinile variază în funcție de jurisdicții, puterile avocatului general includ în mod obișnuit autoritatea de a emite avize formale, de a propune o legislație, de a servi drept avocați publici, de a se ocupa de urmărirea penală și de contestații și de a pune în aplicare legi.

În 43 state și Districtul Columbia, procurorul general este ales prin vot popular. În cinci state (Alaska, Hawaii, New Hampshire, New Jersey și Wyoming), guvernatorul numește procurorul general. Procurorul general este ales prin vot secret al legiuitorului din Maine și de către Curtea Supremă de Stat din Tennessee. Procurorul General al Statelor Unite este nominalizat de președinte și confirmat prin votul Congresului.

Cerințe educaționale

Primul pas spre a deveni avocat general este un grad de drept, care este de trei ani de învățământ specializat dincolo de diploma de licență. Nu aveți nevoie de un om special pentru aplicarea la școala de drept. Experții în admiterea la școala de drept încurajează studenții să urmeze un curs riguros de studii universitare care se potrivește cu talentele și interesele lor. Admiterea într-o școală de vârf necesită o medie de punctaj ridicat, astfel încât elevii să se angajeze într-un curs major în care să se descurce bine și să-i pregătească să obțină un scor excelent la examenul de admitere la școala de drept (LSAT) care măsoară realizările academice și abilitățile în raționamentul logic și în gândirea abstractă.

Procuraturile generale au de obicei voluntari și / sau plătite stagii și burse pentru studenții de drept. Experiența dobândită în timpul stagiului, precum și conexiunile profesionale făcute, pot fi de neprețuit dacă aveți aspirații la biroul de procuror general.

După ce au fost îndeplinite toate cerințele pentru gradul de drept, persoanele fizice sunt eligibile să ia examenul de bara în statul în care doresc să practice. Finalizarea cu succes a școlii de drept este singura condiție prealabilă acceptabilă pentru a sta în bar. Nu puteți înlocui studiul privat sau de corespondență, pregătirea biroului de avocatură sau experiența de muncă pentru școala de drept.

Admiterea la bar variază de la un stat la altul, dar în mod obișnuit solicită candidaților să obțină cel puțin scorul minim pe un examen acordat pe o perioadă de două zile. Dacă intenționați să luați examenul de bara, asigurați-vă că verificați datele din statul dvs. pentru înregistrare și examenul propriu-zis. Procedurile și termenele limită se pot schimba, iar excepțiile sunt rareori acordate dacă pierdeți o dată sau nu respectați regulile de aplicare. Un număr tot mai mare de state acceptă examenul Uniform Bar Bar (UBE), acordând avocaților o mai mare flexibilitate în alegerea unui stat sau a unei jurisdicții în care să practice.

Mediu de lucru

Biroul procurorului general se află în capitala jurisdicției în care acesta se află. În multe state, există și birouri regionale care fac serviciile și informațiile mai accesibile publicului. Un birou al avocatului general este angajat cu avocații adjuncți și asociați, avocați, profesioniști cum ar fi asistenții sociali și avocații, paralegali și personalul de sprijin. Angajații sunt organizați în divizii sau birouri. Fiecare divizie este dedicată unui anumit domeniu de drept, cum ar fi advocacy pentru consumatori, fraudă sau criminalitate.

Salariu și Outlook de locuri de muncă

Începând cu anul 2018, procurorul general Jeff Sessions câștigă 230.700 de dolari pe an, la fel ca ceilalți membri ai cabinetului președintelui.Procurorul general din Florida, Pam Bondi, câștigă aproximativ 128.000 de dolari pe an. Salariul pentru un procuror general nu este ușor disponibil, deși majoritatea oficiilor de stat furnizează informații cu privire la intervalele salariale care cuprind toate titlurile de locuri de muncă din cadrul biroului procurorului general. Salariul mediu la nivel național este de 60.000 de dolari pe an. Salariul mediu pentru un procuror general adjunct a fost de 92.471 $. Salariul mediu pentru un paralegal din biroul unui avocat general este de 50.100 de dolari. Salariul mediu se referă la salariul mediu raportat. Jumătate dintre aceștia din poziție câștigă mai mult, în timp ce jumătate câștigă mai puțin.

Biroul american de Statistică a Muncii estimează că ocuparea forței de muncă în domeniul ocupațiilor legale va crește cu 9% până în 2026. Cu populația în creștere din S.U.A., va exista o cerere sporită de servicii juridice. Concurența pentru locurile de muncă din birourile procurorului general este de așteptat să rămână puternică.