Responsabilități și responsabilități clerice

Un lucrător de catedră este responsabil pentru păstrarea unui birou fără probleme. Angajatul tipic clerical poartă multe pălării și împărtășește o varietate de responsabilități, de la îndatoririle generale de serviciu până la serviciul clienți. Această carieră versatilă necesită abilități organizaționale puternice și atenție la detalii. Dacă vă place să organizați totul și toată lumea din jurul vostru, veți iubi munca clericală. Dacă sună ca tine, iată tot ce trebuie să știi despre îndatoririle și responsabilitățile clerice.

$config[code] not found

Descrierea postului clerical

Angajații clericali îndeplinesc sarcinile administrative și de serviciu de bază pentru o companie. Gândiți-vă la acest rol ca persoană care ține biroul organizat și funcționează fără probleme. Ce face un lucrător clerical în fiecare zi? Personalul clerical este, de obicei, responsabil pentru a răspunde la telefoane, pentru a menține sisteme de depozitare, pentru a asista la programare, pentru a gestiona livrările și a face intrarea datelor, printre alte sarcini. Datorită varietății sarcinilor implicate în munca clericală, ar trebui să fiți bine organizați și orientați spre detalii dacă alegeți această profesie.

Un alt aspect important al activității clerice este serviciul de relații cu clienții. Un lucrător de birou este de obicei persoana care răspunde la telefoane și primește persoane la ușa unui birou. Dvs. serviți drept primul punct de contact pentru clienți, clienți și investitori. Fiind într-un rol orientat spre client, trebuie să aveți abilități puternice în domeniul serviciilor clienților pentru a vă dezvolta în calitate de lucrător clerical.

Chestiuni de muncă lucrătorilor

Obligațiile clerice necesare variază în funcție de zi și de angajator. Cu toate acestea, există câteva piloni pentru a înțelege dacă căutați să lucrați în acest domeniu:

  • Răspunsul la telefoane: Majoritatea lucrătorilor clerici sunt așteptați să asiste la sistemul telefonic de birou. Această obligație include punerea la punct a întrebărilor, transferarea apelurilor, punerea apelurilor în așteptare, preluarea mesajelor și a comenzilor, trimiterea apelanților către mesageria vocală și gestionarea simultană a mai multor apeluri de intrare. În cele din urmă, răspunsul la telefoane necesită organizare, răbdare și abilități puternice de servicii pentru clienți.
  • Imprimare și trimitere prin fax: Personalul clerical este, de obicei, responsabil de tipărirea și trimiterea prin fax a formularelor. În mod ideal, ar trebui să fiți familiarizați cu realizarea de copii, operarea unui fax și schimbarea cartușelor de imprimantă.
  • Depunerea: Lucrătorii clericali sunt adesea responsabili pentru întreținerea și organizarea sistemului de evidență a birourilor. De obicei, fișierele sunt plasate în ordine alfabetică. Dosarele ar putea include formulare de admisie, facturi, ordine și reclamații.
  • Calculatoare și introducere de date: Un lucrător clerical trebuie să fie capabil să opereze un calculator la un nivel de bază. Este capabil să gestioneze aplicațiile de e-mail, introducere de date, calendar și programare, aplicații de imprimare și procesare de text, cum ar fi Microsoft Word este necesar. Veți fi probabil responsabil de cel puțin o intrare de date. Fiecare afacere are propriul sistem de colectare și întreținere a datelor și oferă instruire privind modul de funcționare a sistemului. De exemplu, dacă lucrați la o agenție de recrutare, puteți fi responsabil pentru introducerea datelor despre noi talente în sistemul de gestionare a datelor din birou.
  • Expedierea și primirea coletelor: De obicei, lucrătorii clericali reprezintă punctul de intrare al afacerii. Veți primi și trimiteți pachete și vă puteți ocupa de sortarea și livrarea corespondenței la birourile colaboratorilor dvs.
  • Calendar și programare: În unele cazuri, lucrătorul lucrător este responsabil pentru planificarea și menținerea calendarului biroului. În funcție de dimensiunea biroului dvs., puteți chiar să rezervați călătorii pentru angajații senior.

Salariu de lucru și cerințe educaționale

Datele de la PayScale indică faptul că un lucrător clerical câștigă un salariu mediu de 33.000 $, cu o plată orară mediană de 13.33 $. Nu aveți nevoie de o diplomă de colegiu pentru a deveni un lucrător de catedră. În timp ce unele funcții de conducere, cum ar fi cele ale unui asistent executiv, pot necesita un grad de colegiu, mulți nu. Demonstrând că aveți abilitățile potrivite, puteți obține un loc de muncă clerical fără nici o educație colegiu. Cu toate acestea, în majoritatea cazurilor, este necesară obținerea unei diplome de liceu.