Garanție Descrierea postului de funcționar

Angajații de garanție lucrează adesea pentru reprezentanții auto și se asigură că angajatorii lor sunt plătiți pentru toate piesele de întreținere ale produselor sau înlocuirile care fac obiectul unei garanții. Ei organizează, procesează și revizuiește reclamațiile de garanție făcute de clienți. Deoarece munca ocazională implică rezolvarea unor afirmații frauduloase, grefierul trebuie să aibă standarde etice excepțional de mari.

Păstrați înregistrări atente

Un grefier de garanție asigură că toate documentele de garanție sunt documentate corespunzător și că toate criteriile de verificare necesare fabricantului sunt procesate corect. Funcționarul de garanție se află la curent cu toate anunțurile companiei, în special cu retragerile din fabrică. Rolul implică lucrul alături de departamentul contabil al companiei pentru a obține plăți pentru lucrările de garanție. Funcționarul păstrează înregistrările clienților și a serviciilor organizate într-un sistem cuprinzător de evidență pentru a se asigura că societatea menține o relație bună cu toți clienții și pentru a se asigura că toate plățile trimise și primite sunt contabilizate.

$config[code] not found

Confruntarea cu producătorii

De multe ori, grefierul trebuie să se ocupe de producătorii care refuză să plătească pentru anumite piese sau servicii garantate. De asemenea, producătorii nu plătesc integral suma, iar grefierul trebuie să descopere de ce și să negocieze restul plății în numele clientului și al angajatorului său.

O varietate de aptitudini

Persoanele care solicită garanția trebuie să dețină o diplomă de liceu. Studiile în afaceri, calcul și matematică califică în continuare un solicitant pentru această funcție. Ghișeele de garanție se adresează de obicei direct clienților, astfel încât aceștia trebuie să aibă excelente abilități de comunicare scrisă și verbală și să fie competenți în aplicațiile pe calculator. Grefierul trebuie să aibă experiență în industria particulară a companiei. Ghișeele de garanție pentru autovehicule, de exemplu, ar trebui să aibă cunoștințe solide despre autoturisme și camioane și să poată identifica anumite părți corespunzătoare.

Salariu

Gărzile de garanție câștigă în medie 28 000 până la 39 000 dolari anual, în funcție de experiența și dimensiunea companiei. Majoritatea companiilor oferă ofițerilor de garanție planurile de pensionare, asigurările de sănătate și alte opțiuni de beneficii.

Oportunități de avansare

Grefierul de garanție este o poziție la nivel de intrare și de obicei este solicitat direct. Cu toate acestea, este posibilă și asigurarea acestei poziții prin mutarea laterală a companiei de la o altă funcție de funcționar. În ceea ce privește dezvoltarea carierei, funcționarii de garanție pot avansa la funcțiile de conducere din cadrul companiei. Managerul mediu de garanție câștigă un salariu anual de 36.670 $ până la 56.266 $. În Statele Unite, 53% dintre grefierii sunt femei, iar majoritatea grefierilor de garanție au între unu și patru ani de experiență în domeniu.