Descrierea postului unui Merchandiser Junior

Lucrul ca un comerciant junior poate fi un loc de muncă pretențios și provocator, dar și unul distractiv și interesant. Comerțul cu amănuntul selectat bunurile disponibile pentru vânzare în magazinele de vânzare cu amănuntul, inclusiv magazinele de bacanie, buticurile de îmbrăcăminte și marile magazine. Comerțul cu juniori este bine informat cu privire la produsele pe care le achiziționează, pe lucrători bine pregătiți și muncitori.

Descrierea postului

Comercianții junior sunt, de obicei, responsabili pentru cumpărarea de articole pentru un anumit departament. De exemplu, într-un magazin mare, pot fi responsabili doar pentru cumpărarea de bijuterii, cu alți comercianți junior cumpărând articole pentru alte departamente. Comerțul cu amănuntul trebuie să achiziționeze bunurile de cea mai bună calitate la cel mai mic preț disponibil. Pentru a face acest lucru, trebuie să aibă o înțelegere a ceea ce clienții magazinului doresc să cumpere și cât de mult clienții sunt dispuși să plătească pentru bunuri. De asemenea, aceștia trebuie să cunoască compania, înregistrările anterioare privind vânzările pentru anumite articole și nivelurile actuale de inventar, pentru a cumpăra cât mai eficient posibil mărfurile pentru magazin.

$config[code] not found

Atribuțiile

Comercianții de juniori trebuie să efectueze cercetări ample atunci când decid ce să cumpere pentru magazin. Această cercetare include rapoarte de piață pentru lectură, jurnale de comerț și publicații din industrie și cunoașterea diverselor materiale promoționale trimise către el cumpărând furnizori. Comercianții de juniori sunt, de asemenea, responsabili pentru a merge la expoziții comerciale, vizite la fabrici și întâlniri cu furnizorii, pentru a face cele mai bune achiziții posibile. Ele se asigură că mărfurile ajung la magazin în timp util și de multe ori verifică marfa atunci când sosesc. Comercianții juniori sunt responsabili pentru menținerea înregistrărilor de vânzări și inventar și, ocazional, pentru planificarea afișărilor de publicitate și a promoțiilor de vânzări. Comerțul cu junior funcționează sub conducerea unui cumpărător de cap sau a unui manager de magazin.

Conditii de lucru

Fiind un comerciant junior înseamnă adesea o mulțime de călătorii. Comercianții junior vizitează alte magazine, târguri, fabrici și depozite, uneori în locuri foarte diverse, internaționale. Atunci când lucrează în magazin, un comerciant junior poate fi găsit de obicei în biroul ei. Acesta poate fi un loc de muncă cu presiune ridicată din cauza concurenței intense dintre comercianții cu amănuntul, în special în timpul sezonului de vârf, cum ar fi sezonul de cumpărături de Crăciun. Comercianții de juniori de obicei lucrează opt până la zece ore pe zi și uneori vor lucra și mai mult. Pentru că lucrează în comerțul cu amănuntul, mulți comercianți juniori trebuie să lucreze în weekend.

câștig

Salariul unui comerciant junior este dependent de mai mulți factori: tipul magazinului pentru care lucrează, tipul de bunuri pe care le cumpără, locația magazinului și nivelul de experiență al acestuia. În mod tipic, comercianții juniori se pot aștepta să facă oriunde între 25.000 și 65.000 de dolari pe an. De asemenea, aceștia primesc adesea bonusuri bazate pe performanță și opțiuni de împărțire a profitului, care pot adăuga mii de dolari la salariile lor în fiecare an. De asemenea, de obicei beneficiază de alte beneficii, cum ar fi o reducere a angajaților la magazin, asigurarea de sănătate, concediul plătit și zilele plătite.

Educaţie

Nu există un grad specific necesar pentru a deveni un comerciant junior. Cu toate acestea, majoritatea comercianților juniori au plecat la facultate pentru afaceri, marketing, achiziții, logistică sau gestionarea materialelor. Multe magazine mai mari vor oferi cursuri de formare sau își vor trimite comercianții juniori pe cursuri de formare specifice produsului.

În plus, se așteaptă ca comercianții juniori să aibă cunoștințe aprofundate despre produsele pe care le cumpără, abilități bune de comunicare, abilitatea de a lucra într-un mediu cu ritm rapid și competențe pe calculator.