Descrierea postului de specialist în comunicarea în domeniul sănătății

Comunicațiile în domeniul sănătății reprezintă un domeniu în plină expansiune, cu multe oportunități de ocupare a forței de muncă și căi multiple în care să se specializeze. Generalistii incep cu planificarea de comunicatii de baza si munca de comunicare. Mai mulți profesioniști cu experiență ar putea să se specializeze în relațiile cu mass-media și, în cele din urmă, cei mai de succes, să conducă comunicarea la principalele organizații și agenții de sănătate publică.

$config[code] not found

Atribuțiile

Specialiștii în domeniul comunicării în domeniul sănătății creează și diseminează mesaje care ajută persoanele și grupurile să înțeleagă sănătatea și boala. Ei sunt mediatori în lumea comunicațiilor și mass-media și joacă un rol important în modelarea modului în care publicul aude și vorbește despre problemele de sănătate. Gândiți-vă la modul în care publicul larg a discutat astfel de epidemii ca virusul H1N1, de exemplu. Activiștii parte, mulți specialiști în comunicarea în domeniul sănătății lucrează pentru a promova adoptarea unor comportamente sănătoase sau o gestionare eficace a bolilor. Unii specialiști în comunicarea în domeniul sănătății colaborează îndeaproape cu comunitățile de sănătate publică și de cercetare și coordonează raportarea studiilor clinice și a inițiativelor majore în materie de sănătate publică.

Marketing

Specialiștii în domeniul comunicațiilor în domeniul sănătății la organizațiile majore și agențiile guvernamentale servesc drept experți în materie de marketing. Ei planifică, pun în aplicare și evaluează eforturile de marketing și de sensibilizare pentru a-și atinge obiectivele programate și rezultatele pozitive ale sănătății.

Dezvoltarea programelor

Specialiștii pot lua conducerea campaniilor majore de informare în domeniul sănătății publice; prin urmare, ei trebuie să aibă o gamă largă de abilități în plus față de comunicare. Ei trebuie să aibă cunoștințe despre buget și tehnologie, să aibă abilități bune de oameni și să fie planificatori strategici și manageri de proiect. Acestea combină acest lucru cu abilitățile lor de comunicare pentru a proiecta și implementa programe care influențează problema sănătății publice aflate în discuție în sfera medicală, media și politică. În plus, ele sunt deseori obligate să măsoare rezultatele muncii lor, dovedind astfel o rentabilitate a investițiilor. Prin urmare, trebuie să fie capabili să se angajeze în metode științifice, să testeze teoriile și să evalueze statistic impactul muncii lor.

Potențiali angajatori

Un avantaj de a fi un specialist în comunicarea în domeniul sănătății este că activitatea se traduce în mai multe sectoare. Le veți găsi în organizații nonprofit, cum ar fi Crucea Roșie, martie Dimes și American Heart Association; medicale majore și companii farmaceutice, cum ar fi Pfizer; și în agenții guvernamentale legate de sănătate, cum ar fi Centrele pentru Controlul și Prevenirea Bolilor și Institutele Naționale de Sănătate. În plus, școlile mari, inclusiv spitalele universitare, angajează specialiști în domeniul sănătății, la fel ca și ziarele și rețelele de știri de televiziune, care prezintă în mod regulat povestiri și segmente privind problemele de sănătate.

Educație și experiență

Aproximativ cinci ani de experiență este, în general, necesară în îngrijirea sănătății sau în comunicarea de afaceri. O diplomă de licență în jurnalism este obișnuită, dar majoriile de comunicare în domeniul sănătății sunt acum mai frecvente și un avantaj semnificativ. Specialiștii trebuie să poată construi mesaje pentru mai multe medii, inclusiv publicații tipărite, web, precum și prezentări video și audio. De aceea, este preferată experiența cu software-ul de procesare de text, prezentare, grafică și multimedia, împreună cu mediile sociale.

Salariu

Salariile variază în funcție de sector, ani de experiență și de educație. De exemplu, un specialist în comunicații în domeniul sănătății pentru Administrația Alimentelor și Medicamentelor din Washington, DC, care se încadrează la nivelele de la 9 la 12, câștigă un salariu anual de 51.630 până la 97.333 dolari.