Descrierea postului de expert al subiectului

Un expert în materie (SME) este sursa definitivă de cunoștințe, tehnică sau expertiză într-un domeniu specific, cum ar fi managementul afacerilor, tehnologia informației, dezvoltarea de software, ingineria proceselor. IMM-ul funcționează ca ambasador organizațional pentru domeniul său de cunoștințe și își aplică expertiza pentru a susține viziunea unei organizații și direcția strategică.

Principalele atribuții și responsabilități

Un expert în materie înțelege, articulează și pune în aplicare cele mai bune practici legate de domeniul său de expertiză. În funcție de mediul de lucru, expertul în materie poate să conducă sau să fie un participant activ al unui grup de lucru cu nevoia de cunoștințe de specialitate. Expertul în materie oferă îndrumări cu privire la modul în care domeniul său de capacitate poate rezolva o necesitate organizațională și participă activ la toate etapele ciclului de viață al dezvoltării software-ului.

$config[code] not found

Dezvoltare de software

În timpul misiunilor de dezvoltare software, expertul în materie este responsabil de definirea cerințelor afacerii și de recomandarea unei abordări tehnice pentru a răspunde acestor nevoi. De asemenea, generează specificații de proiectare pentru dezvoltarea de software, care implică de obicei traducerea cerințelor afacerii în algoritmi detaliați pentru codificare.

IMM-ul supraveghează dezvoltarea, testarea și implementarea soluției tehnice și validează faptul că produsul final satisface cerințele definite. El revizuiește documentația tehnică, cum ar fi ghidurile de utilizare, manualele de instruire și specificațiile sistemului, înainte de distribuirea către utilizatorii finali și asigură faptul că subiectul său este reprezentat cu precizie.

Gestionarea relațiilor de afaceri

Un expert în materie trebuie să cultive și să mențină relații de lucru eficiente cu o varietate de părți interesate, inclusiv cu utilizatorii finali, cu managerii de proiect, cu inginerii și cu membrii personalului de conducere. Natura poziției presupune participarea activă la mai multe grupuri de lucru la un moment dat și diseminarea informațiilor la toate nivelurile organizației.

Expertul în materie este articulat și comunică eficient informațiile publicului larg. Ea traduce terminologia obiectului în termeni de afaceri și recomandă alternative atât managerilor de rang înalt, cât și dezvoltatorilor de software. IMM-ul efectuează de asemenea demonstrații de produse într-o varietate de setări, inclusiv întâlniri interne, sesiuni de instruire și expoziții comerciale.

calificări

Angajatorii solicită, în general, ca candidații să aibă un program de licență, de preferință în afaceri. Un grad MBA / avansate poate fi preferat. În plus față de certificarea în aria de experiență a fiecărui individ, certificările profesionale Six Sigma Black Belt sau Green Belt sunt foarte importante.

Persoanele interesate să-și exercite funcția de expert în materie ar trebui să aibă cel puțin zece ani de experiență de muncă direct legată de domeniul lor de expertiză. Cunoștințe și experiență în managementul afacerilor, configurarea sistemului de bază, ciclul de viață al dezvoltării software, Rapoartele, interfața, conversia, îmbunătățirea și dezvoltarea formelor, testarea sistemelor și re-inginarea proceselor de afaceri sunt considerate benefice. Persoanele care au lucrat într-un mediu de afaceri global, foarte matricios, sunt deosebit de eficiente în această poziție.

Compensare

Potrivit datelor salariale de la Glassdoor.com, salariul mediu așteptat pentru un expert în domeniu în Statele Unite este de 79.474 dolari, începând cu 2014. Factori precum angajatorul, industria, experiența și beneficiile pot afecta dramatic o compensație a unui expert în materie.