Oceanograf Descrierea postului

Oceanografii sunt cercetători geologi care studiază circulația și circulația apelor oceanice, analizează proprietățile lor chimice și fizice și investighează efectele acestora asupra climei, vremea și zonele de coastă. Acest domeniu se ocupă de o gamă largă de preocupări și mulți oceanografi aleg să se concentreze pe una din cele patru domenii principale: oceanografia biologică, chimică, geologică sau fizică.

Rol

Oceanografii sunt în primul rând cercetători, își petrec timpul colectând date și desfășurând experimente în domeniu, executând modele computerizate în laborator sau pregătindu-și rapoarte în birou. Ei își prezintă constatările clienților și colegilor și efectuează frecvent evaluări inter pares ale cercetărilor efectuate de alți cercetători. Oceanografii supraveghează adesea o echipă de tehnicieni care ajută la efectuarea experimentelor de teren și de laborator. Cercetatorii biologici studiază animalele și plantele care alcătuiesc mediul marin. Cercetatorii chimici examinează compoziția apei de mare. Cercetatorii geologi caută podeaua oceanului, în timp ce oceanografii fizici investighează curenții oceanici și valurile.

$config[code] not found

Educatie si antrenament

Natură orientată spre cercetare a oceanografiei înseamnă că educația este o cerință esențială pentru orice loc de muncă. O serie de universități oferă programe legate direct de una dintre cele patru specialități oceanografice majore. Deși o diplomă de licență este suficientă pentru o poziție de intrare la nivel, posturile mai mari vor necesita un masterat sau doctorat. Expertiza computerului este foarte apreciată în acest domeniu, deoarece multe studii se bazează pe modelarea sofisticată a calculatorului și analiza datelor. Angajatorii caută oceanografi cu aptitudini critice de gândire și rezolvare a problemelor, pentru a analiza cu atenție datele și pentru a face concluzii solide. Abilitățile de vorbire și scriere foarte eficiente sunt importante pentru oceanografii care scriu rapoarte și prezintă concluziile la conferințe. Puterea creierului nu este tot ceea ce este necesar pentru a deveni un oceanograf de succes. Din moment ce se petrece mult timp pe teren, lucrând în locații îndepărtate, rezistența fizică este un mare avantaj.

Alegerea carierei

Persoanele care consideră oceanografia drept o alegere de carieră ar trebui să investigheze oportunitățile oferite de Administrația Națională Oceanică și Atmosferică. NOAA oferă programe speciale pentru studenți, absolvenți și cercetători în facultate. Elevii pot obține burse, stagii și burse, obținând astfel o experiență valoroasă pentru locurile de muncă de intrare. Experiența de muncă valoroasă poate fi dobândită și prin programul NOAA Student / Faculty Research, deschis atât absolvenților, cât și studenților. Programul Fellows de Management al Prezidențialului oferă absolvenților de studii avansate o cale către o poziție permanentă în serviciul federal. Laboratoarele și instituțiile marine sunt o altă sursă de angajare pentru oceanografii în devenire. Unele sunt conduse de universități, în timp ce altele, cum ar fi Muntele Desert Island Biological Lab, sunt organizații nonprofit. Oficiul Naval al Navalului din SUA oferă, de asemenea, o serie de cariere în domeniul oceanografiei și în domeniul marin

Câștigurile și Outlook

Oceanografii câștigă o viață confortabilă, majoritatea câștigând între 59.510 dolari și 118.510 dolari anual, potrivit datelor Bureau of Labor Statistics 2011. Salariul mediu median pentru aceeași perioadă este de 84.470 USD, care este puțin mai mare decât cel precedent. Perspectiva de locuri de muncă pentru cercetătorii geologi este surprinzător de pozitivă, BLS se așteaptă ca locurile de muncă să crească cu 21% între 2010 și 2020. Cu toate acestea, concurența pentru locurile de muncă academice și de cercetare va fi rigidă. Guvernul de stat și federal, angajatori tradițional mari din acest domeniu, se confruntă cu constrângeri bugetare semnificative și probabil vor limita numărul de angajați noi.

2016 Informații salariale pentru cercetătorii geologi

Cercetătorii geologi au obținut un salariu mediu anual de 89.780 de dolari în 2016, potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA. Pe fondul scăzut, cercetătorii geologi au câștigat un salariu de 25 de percentile de 62.830 dolari, adică 75% au câștigat mai mult decât această sumă. Cel de-al 75-lea salariu percentilă este de 127.620 dolari, adică 25% câștigă mai mult. În 2016, 32.000 de persoane au fost angajate în S.U.A. ca cercetători geologi.