Descrierea postului de vânzător asociat vânzărilor de parfumuri

La fel cum stilurile de îmbrăcăminte se schimbă de la sezon la sezon, tot așa parfumurile noi intră mereu pe piață. Casele de modă, companiile cosmetice și celebritățile le dezvoltă în mod constant, iar asociații de vânzări de parfum există pentru a le muta. Rolul este potrivit pentru iubitorii de parfumuri care excelează în vânzări și au un interes în tendințele actuale de modă. Partenerii de vânzări de parfum trebuie, de asemenea, să se bucure de lucrul cu publicul și au un simț mirosos de miros.

$config[code] not found

Mediu de lucru

Asociațiile de vânzări de parfumuri lucrează în magazine, buticuri de frumusețe și chioșcuri de mall. De asemenea, farmaciile și supermarketurile pot purta linii de parfum în secțiunile lor de frumusețe. Unele companii solicită asociaților de vânzări de parfumuri să poarte o uniformă sau să adere la un cod de îmbrăcăminte. Ca și în cazul oricărui serviciu de vânzări, menținerea unui aspect prezentabil este obligatorie. Mediul general de lucru pentru reprezentanții de vânzări de parfumuri este bun, cu condiții de muncă confortabile, de ridicare ușoară până la greu și de pauze programate regulat.

Responsabilitatile locului de munca

Serviciul clienți și vânzarea de produse sunt cele mai importante aspecte ale acestui loc de muncă, dar responsabilitățile nu se termină acolo. Partenerii de vânzări de parfumuri îndeplinesc mai multe sarcini. Ei sunt responsabili pentru cunoașterea tuturor aspectelor fiecărui parfum pentru a răspunde la întrebările clientului. Acest lucru poate fi o provocare, deoarece parfumurile conțin amestecuri complexe, astfel că citirea informațiilor despre produse și materialele promoționale de la producători este esențială. Partenerii de vanzari de parfumuri pot fi, de asemenea, responsabili de procesarea tranzactiilor financiare, de inventariere, de curatarea zonei de vanzari si de stabilirea marfii.

Salariu tipic

Salariul mediu pentru asociații de vânzări cu amănuntul, inclusiv reprezentanții de vânzări de parfumuri, a fost de 12,20 dolari pe oră începând cu luna mai 2013, potrivit Biroului Statistic al Muncii din SUA. În instituțiile de vârf, asociații pot avea, de asemenea, posibilitatea de a primi comision, plus salariu, precum și bonusuri pentru atingerea obiectivelor de vânzări.

Cerinte de baza

Vânzările de parfumuri asociate sunt la nivel de intrare și nu necesită formare formală; totuși, un context sau un interes în vânzări este esențial. Din moment ce case de moda, companii de frumusete si celebritati creeaza cele mai multe parfumuri, cunoasterea tendintelor actuale si cultura pop este valoroasa pentru un vanzator de parfumuri. Abilitățile interpersonale și abilitățile de comunicare sunt, de asemenea, importante pentru slujbă.

Oportunitati de avansare

Deși asociații de vânzări de parfumuri sunt la nivel de intrare, ei pot să-și facă treaba până la posturi precum supraveghetorul de personal sau managerul magazinului. La niveluri superioare, uneori este necesar un certificat sau o diplomă în managementul cu amănuntul, dar de multe ori nu este esențial.