Descrierea postului unui consultant de performanță

Un consultant de performanță ajută o companie să îmbunătățească productivitatea și eficiența personalului. Consultantul se angajează, de asemenea, în sesiuni de formare periodică și se asigură că politicile companiei sunt conforme cu regulile de reglementare.

Atribuțiile

Un consultant de performanță proiectează și stabilește strategii de stabilire a obiectivelor corporative, creează și coordonează sesiuni de instruire adecvate și partenerii departamentului resurse umane (HR) pentru a îmbunătăți politicile de resurse umane existente. Consultantul discută, de asemenea, strategia cu conducerea superioară, face recomandări și oferă îndrumări de experți privind practicile din industrie.

$config[code] not found

Set de îndemânare și instrumente

Este util să aveți abilități de comunicare eficiente și aptitudini de gestionare a timpului într-un rol de consultant în performanță, potrivit O * NET OnLine. Având o bună coordonare și raționament deductiv este de asemenea utilă. Pentru a îndeplini cu promptitudine sarcinile necesare, un consultant de performanță utilizează deseori software de planificare a resurselor întreprinderii, cum ar fi IBM Cognos ReportNet.

Cerințe de bază și salariu

Pentru a ocupa un post vacant de consultant de performanță, angajatorii preferă în general candidații care au o diplomă de licență în administrarea afacerilor, gestionarea resurselor umane sau un domeniu conex. Potrivit site-ului cu resurse de locuri de muncă Într-adevăr, salariul mediu anual al unui consultant de performanță a fost de 87.000 de dolari începând cu 2010.