Descrierea postului executiv al produsului

Un director de produs ajută o companie să mărească nivelurile profitului pentru a-și atinge obiectivele pe termen scurt și lung. El studiază tendințele cererii pe piețe, identifică potențialii clienți, analizează inițiativele concurenților și dezvoltă strategii de stabilire a prețurilor

responsabilităţi

Un director de produs monitorizează acțiunile concurenților și execută contracte de marketing și contracte, după cum indică un anunț Orbitz privind posturile vacante. De asemenea, comunică tendințele afacerii cu partenerii interni, cum ar fi personalul de contabilitate, marketing și cercetare.

$config[code] not found

Instrumente și tehnologii

Potrivit site-ului de informații despre locuri de muncă Onet Online, un executiv de produs utilizează adesea computere personale și notebook-uri atunci când îndeplinesc sarcini. De asemenea, ar putea folosi software analitic, cum ar fi Minitab.

Activitati de munca

Un director executiv comunică cu persoane din afara companiei și stabilește relații cu partenerii de afaceri, spune Onet Online. Ea crede, de asemenea, creativ și ia decizii.

Cerințe academice

Angajatorii solicită ca candidații să obțină diplome de licență sau de asociați în domeniul marketingului, al managementului afacerilor sau al publicității, pentru a se califica pentru poziții executive de produs.

Abilități calitative

Un director de produs trebuie să aibă excelente abilități de comunicare, atât verbale cât și scrise. De asemenea, trebuie să aibă aptitudini de persuasiune și capacitatea de a coordona activitățile.

Considerații financiare

Directorii de produse au câștigat salarii medii anuale de 89.000 de dolari începând cu 2010, potrivit portalului de resurse pentru carieră.