Coordonator Descrierea postului de tratament

Coordonatorii eficienți ai tratamentului pot aduce o diferență în experiența pacientului în timpul unei proceduri medicale. Misiunea lor este de a ajuta pacienții, deoarece trăiesc tratamente care ar putea fi dureroase, nefamiliare sau înfricoșătoare. Coordonatorii furnizează pacienților informații despre tratament, planifică întâlniri și mențin dosarele medicale. Deși mulți muncesc în instituțiile de sănătate dentară, alții pot găsi locuri de muncă în centre de abuz de substanțe și case de îngrijire medicală.

$config[code] not found

Utilizând abilitățile necesare

Comunicarea joacă un rol important în activitatea coordonatorilor de tratament. Atunci când un pacient întreabă dacă poate plăti o factură medicală în tranșe lunare, de exemplu, coordonatorul necesită abilități puternice de vorbire și de ascultare pentru a furniza informațiile în mod eficient. Bunele abilități interpersonale și de servicii pentru clienți sunt, de asemenea, esențiale. Coordonatorii competenți trebuie să creeze un mediu prietenos în timp ce interacționează cu pacienții, precum și să promoveze serviciile de tratament ale instituției în mod etic. Abilitățile organizaționale și de gestionare a timpului sunt, de asemenea, importante.

Planificarea serviciilor de tratament

După ce un pacient a fost evaluat de către un medic, coordonatorul de tratament primește documente de la medic care detaliază diagnosticul pacientului și planurile de tratament disponibile. Se întâlnește cu pacientul și îl informează cu privire la beneficiile și riscurile diferitelor opțiuni de tratament și la costurile asociate cu fiecare. După ce pacientul acceptă un plan de tratament, coordonatorul programează o întâlnire cu un medic, iar când se apropie data, el contactează pacientul pentru a confirma prezența.

Informații de documentare

O altă datorie a coordonatorilor de tratament este aceea de a se asigura că instituția medicală are înregistrări actualizate ale clienților săi. Ei trebuie să documenteze în mod consecvent activitățile pacienților și să prezinte înregistrări grefierului de informații pentru sănătate. În acest rol, coordonatorii trebuie să respecte legile privind confidențialitatea informațiilor privind sănătatea impuse de Biroul pentru Drepturile Civile din S.U.A. În unele instituții de asistență medicală, cum ar fi clinicile dentare, coordonatorii de tratament efectuează, de obicei, sarcini tehnice, cum ar fi fotografierea fotografiilor digitale ale rănilor pacientului.

Ajungem acolo

Deși o diplomă de liceu este suficientă în multe cazuri, unele instituții de asistență medicală pot necesita o calificare postsecondară. De exemplu, centrele de reabilitare preferă în mod obișnuit persoanele cu un grad asociat în consiliere. Asociația Națională a Coordonatorilor Unității de Sănătate oferă programe de certificare. Coordonatorii de tratament pot combina certificarea cu o diplomă asociată sau de licență în coordonarea unității sanitare pentru a deveni coordonatori ai unității de sănătate.