Descrierea postului unui manager Paralegal

Asociația Internațională de Management al Paralegalului (IPMA) este autoritatea principală pentru profesioniștii în managementul paralegal. Principala cerință pentru aderare se poate dubla ca o definiție a unui manager de paralegal: unul al cărui atribuții includ supravegherea a cel puțin unui paralegal. "Managerii de paralegal pot deține o varietate de funcții, cum ar fi un supraveghetor de lucru (trebuie să plătească timp) pentru o funcție administrativă sau director cu normă întreagă. Managerii sunt de la firme de avocatură, departamente juridice interne și agenții guvernamentale ", a declarat Chere Estrin, membru fondator.

$config[code] not found

Educaţie

O căutare a LinkedIn, efectuată în mai 2010, a stabilit profiluri ale managerilor de paralegal cu o varietate de grade. Acestea includ diplome de licență în studii americane, justiție penală, engleză, guvern și politică, științe politice și psihologie; și de masterat în administrație juridică, management și finanțe și științe politice. Au existat, de asemenea, un număr de manageri de paralegal cu certificate paralegal.

Experienţă

Mulți manageri de paralegal și-au început cariera ca paralegali. Un exemplu este Brad Baber, unul dintre managerii de paralegal intervievați pentru articolul din 2004, "Paralegali la vârf". Baber a finalizat un program de certificare a paralegalului aprobat de Asociația Baroului American și și-a început cariera ca paralegal pentru o mare lege bazată pe Carolina de Sud firma în 1986. El a acceptat mai târziu o promovare la poziția de coordonator de recrutare și formare în paralegal. În 2001, a acceptat o funcție de manager paralegal cu o firmă de avocatură din Marea Britanie. "Sunt responsabil pentru mai mult de 90 de persoane, care includ în majoritate paralegali, câțiva asistenți în proiect, câțiva specialiști și departamentul de tehnologie a litigiilor", a spus el în 2004.

Un alt exemplu este Annette Schlaf, intervievat pentru același articol din 2004. Schlaf a început cariera paralegală cu o firmă de avocatură din Houston, în 1985. A fost promovată în funcția de asistent manager de paralegal cu acea firmă 10 ani mai târziu, și a preluat rolul managerului de paralegal al firmei la doi ani după aceea. Profilul său LinkedIn reflectă faptul că a deținut funcția de manager de paralegal până în 2006. Ea a ocupat ulterior funcția de administrator de birou cu două firme de avocatură diferite din Texas.

Salariu

Trei posturi de locuri de muncă pentru managerii de paralegal din mai 2010, toate de la Indeed.com, au indicat că un manager de paralegal din Boston ar putea câștiga între 80.000 și 100.000 de dolari pe an. Aceasta se încadrează în intervalul de salarizare al unui paralegal senior într-o firmă de avocatură mare și într-un director de birou într-o mare firmă de avocatură, așa cum se prevede în ghidul salariilor din 2010 publicat de Robert Half Legal. Acest lucru este potrivit atunci când se ia în considerare faptul că un manager de paralegal poate avea un loc de muncă hibrid, parte paralegal și director de birou parțial.

responsabilităţi

Unii administratori de paralegal sunt responsabili pentru propriile lor dosare în plus față de supravegherea generală a serviciilor furnizate de paralegali sub supravegherea lor. Alții sunt responsabili numai pentru administrarea și administrarea paralegalilor sub supravegherea lor. Datoriile de administrare și administrare se încadrează în categoriile de bază cum ar fi administrarea personalului, politica și procedurile, tehnologia și managementul financiar.

Atribuțiile

O atribuție a managerului de paralegal include recrutarea, angajarea și instruirea noilor paralegali; desfășurarea de acțiuni disciplinare, consiliere și încetări; asigurarea, sponsorizarea și încurajarea educației juridice continue; atribuirea de proiecte paralegalilor; coordonarea fluxului de lucru paralegal; și monitorizarea orelor de paralegal facturabile și neachitate. Acestea includ, de asemenea, pregătirea rapoartelor financiare și statistice; participarea la revizuiri salariale și evaluări ale performanțelor; promovarea utilizării eficiente și optime a paralegalilor; stabilirea salariilor și ratelor de facturare paralegal; și îndeplinirea altor sarcini administrative.