Cât de mult contabilii la nivel de intrare fac o oră?

Erai unul dintre acei copii cărora le plăcea să facă temele de matematică? Ați avut un sentiment de satisfacție din verificarea răspunsurilor prin verificarea încrucișată a muncii dvs.? Dacă da, ar putea fi o carieră constantă pentru tine în contabilitate. Nivelul mediu orar de intrare la nivel de contabil este de 20,74 USD.

Bacsis

Nivelul mediu orar de intrare la nivel de contabil este de 20,74 USD.

Descrierea postului

Precizia și o înțelegere aprofundată a locului de muncă sunt esențiale în contabilitate. Primul dvs. loc de muncă este probabil să fie o poziție la nivel de intrare, de asemenea, numit un contabil junior. În acest rol, învățați specificul locului de muncă împreună cu compania dvs. și dovediți abilitățile dumneavoastră conducerii.

Inițial, ajutați personalul și contabilii-șefi în pregătirea situațiilor financiare și a rapoartelor, facturarea și bugetarea. Aflați toate preferințele pe care compania le are în efectuarea înregistrărilor din registru, pregătirea bugetelor și scrierea rapoartelor. Uneori puteți prezenta rapoarte sau date financiare conducerii sau unui anumit departament.

Când se efectuează audituri interne, vă ajutați să verificați finanțele pentru perioada acoperită de audit, căutând discrepanțe și erori. Contabilii în vârstă vă verifică activitatea în timp ce vă aflați în rolul de contabil junior.

Cerințe educaționale

O diplomă de licență în contabilitate sau finanțe este necesară pentru locuri de muncă de contabilitate entry-level. Cele mai multe posturi de locuri de muncă preferă candidații cu doi ani de experiență, dar unii consideră absolvenți recenți.

Șansele dvs. de a fi angajate sunt mai bune dacă aveți competențe în registrele generale și software-ul contabil, inclusiv QuickBooks și Microsoft Office, aveți abilități bune de comunicare și puteți lucra independent.

Informații despre industrie

Ca contabil la nivel de bază, puteți găsi o activitate la o firmă de contabilitate care oferă servicii de contabilitate pentru clienți externi sau ca un contabil junior care lucrează la finanțele proprii ale unei companii. Acestea pot fi întreprinderi mari sau mici, cu personal contabil cu experiență, care vă pot supraveghea munca și vă pot oferi formare. Cei mai mulți contabili lucrează cu normă întreagă, cu ore prelungite în timpul ocupat, cum ar fi sezonul fiscal.

Ani de experiență și salariu

Salariul mediu anual pentru contabilii de bază sau junior este de 43.141 USD, cu un salariu cuprins între 29.710 și 62.646 $. Presupunând un program de lucru anual de 2 080 (40 de ore pe săptămână x 52 săptămâni pe an), aceasta se traduce într-un salariu contabil pe oră de 20,74 USD, cu o rată de 14,28 dolari la 30,12 USD pe oră.

Vă puteți aștepta să petreceți mai mulți ani ca contabil la nivel de intrare, deoarece este nevoie de timp pentru a învăța suficient pentru a lucra fără supraveghere. Acesta este motivul pentru care salariul pentru un contabil junior are o gamă atât de largă. Un absolvent nou fără experiență de lucru se poate aștepta să câștige un salariu aproape de cea mai mică rată orară de contabilitate de 14,28 $. Cu un an sau doi de experiență, ați putea câștiga mai mult. Doar câțiva contabili junior sunt plătiți la o rată înaltă orară de 30,12 USD. Aceștia sunt, de obicei, cei cu experiență de mai mulți ani, care sunt aproape de a se deplasa la contabilul personalului.

După ce ați devenit un contabil cu experiență și ați câștigat sau sunteți aproape de câștigarea desemnării unui contabil public autorizat (CPA), este posibil să vă apropiați de salariul mediu pentru un contabil începând cu luna mai 2017, care era de 33,34 USD pe oră. Un salariu mediu reprezintă jumătatea dintr-o listă a salariilor, unde jumătate câștigă mai mult și jumătate câștigă mai puțin.

Tendința de creștere a locurilor de muncă

Nevoia de contabili este de așteptat să crească cu 10% între 2016 și 2026, ceea ce este puțin mai rapid decât majoritatea locurilor de muncă. Acest lucru se datorează naturii complexe a impozitelor și reglementărilor, precum și globalizării economiei. De asemenea, nevoia depinde de puterea economiei. Dacă economia crește și întreprinderile prosperă, vor fi necesari mai mulți contabili.