Descrierea postului unui contestatar

Contoarele asistă clienții unei afaceri prin explicarea produselor și a serviciilor, prin documentarea tranzacțiilor și prin colectarea plăților. Aproximativ 448.200 de grefieri au avut loc în 2008, potrivit Biroului de Statistică al Muncii din SUA. Ei lucrează pentru o varietate de întreprinderi, inclusiv unități de vânzare cu amănuntul, furnizori de servicii și puncte de vânzare.

responsabilităţi

În plus față de furnizarea de servicii pentru clienți, contra-grefierii salută patronii de afaceri, răspund la solicitările telefonice de la clienți și pregătesc mărfuri pentru vânzare. Ca punct de contact principal pentru clienți, aceștia trebuie să mențină o conduită profesională și să fie informați cu privire la produsele și serviciile companiei.

$config[code] not found

Abilitati / Training

Posturile de grefieri sunt, în general, locuri de muncă de intrare și necesită o educație formală sau o experiență anterioară. Cele mai multe formări se desfășoară la locul de muncă sub îndrumarea unor angajați mai experimentați, potrivit Biroului Statistic al Muncii din S.U.A. Candidații trebuie să aibă abilități puternice de comunicare și o cunoaștere activă a matematicii de bază și a manipulării banilor.

Compensare

Consilierii grefieri au câștigat un salariu mediu anual de 21.300 de dolari în 2009, potrivit Biroului Statistic al Muncii din SUA.

Perspective de locuri de muncă

Proiecțiile de la Biroul de Statistică al Muncii din S.U.A. arată că ocuparea forței de muncă în contracte va crește cu trei procente până în 2018. Dorința companiilor de a spori serviciul pentru clienți va stimula această creștere.

ore

Agenții de contorizare lucrează de obicei în posturi cu fracțiune de normă și mențin un program de lucru variat care poate include orele de seară, de weekend și de vacanță pentru a satisface nevoile clienților unei afaceri.