Singer Descrierea postului

Un cântăreț este un muzician vocal care citește, interpretează și cântă linii de muzică bazate pe educația în muzică sau pe talentul natural. Spectatorii sunt de asemenea clasificați după stilul de muzică pe care îl cântă, cum ar fi pop, jazz, ritm și blues, sau prin vocal, cum ar fi bas, tenor, alto sau soprană.

Responsabilitatile locului de munca

$config[code] not found Ryan McVay / Photodisc / Getty Images

Competențele cântărețului calificat sunt de a învăța muzica atribuită pentru o performanță plătită sau uneori neplătită. De exemplu, un cântăreț angajat să preia o parte solistă într-un cor al bisericii ar fi obligat să studieze muzica pentru un serviciu înainte de timp pentru a fi confortabil și precis cu muzica. Unul ar fi trebuit să-și petreacă timpul repetiind piesa în moduri diferite pentru a determina cea mai satisfăcătoare versiune pentru public. Un cântăreț de cabaret ar fi obligat să se întâlnească cu un pianist sau un grup de muzicieni pentru a decide ce tipuri de cântece se arată cel mai bine de la vocea cântărețului. Odată ce a fost convenită o selecție de cântece, solistul trebuie să repete cu muzicienii și în cele din urmă să interpreteze în fața unui public. Un cântăreț de studio poate fi angajat pentru a oferi voce de rezervă sau pentru a înregistra demonstrații de melodii pe care un scriitor ar dori ca un alt artist sau nume de domeniu să înregistreze în cele din urmă. Acest tip de cântăreț trebuie să aibă o tehnică de microfon bună și să fie dispus să lucreze cu o gamă largă de producători și directori creativi pentru a obține sunetul și stilul potrivit.

Posibilități de angajare

Leslie Banks / iStock / Getty Images

Viața unui cântăreț poate fi dificilă și uneori nereușită, dar cei care se pregătesc cu o educație bună, lecții de cântat, clase de muzică, studii de instrument și alte tipuri de ore de clasă pot deveni foarte pricepuți și căutați după performanțe în scenă, la înregistrările muzicale și chiar la un act solo după ce au jucat câțiva ani în fața audienței vii.

Cerințe calitative

Digital Vision./Photodisc/Getty Images

Un cântăreț calificat ar trebui în primul rând să fie un individ creativ care să iubească colaborarea cu diferite tipuri de oameni și să fie întotdeauna deschis să descopere diferite stiluri de muzică. Cântăreții de succes sunt interpreți importanți ai muzicii și au abilitatea unică de a comunica prin sunet și melodii, astfel încât abilitatea de a transmite o gamă largă de emoții este foarte importantă. O prezență fizică puternică ajută, de asemenea, la solidificarea unei performanțe bune și asigurarea că va fi angajat din nou pentru următoarea concert.

Cerințe educaționale

Jupiterimages / liquidlibrary / Getty Images

În general, nu există cerințe educaționale pentru cântăreți, mai ales dacă cineva posedă un nivel ridicat de talent natural. Cu toate acestea, cei care doresc să se antreneze în ambarcațiunile ar trebui să înceapă cât mai curând posibil. Multe școli oferă clase de muzică, cum ar fi corul de spectacol și corul de concerte. De acolo, o educație în muzică de la o universitate universitară este un pas bun următor. Mulți cântăreți de succes își continuă educația prin participarea la școala postuniversitară și primirea unui Master of Music în performanță vocală.

Compensarea medie

Potrivit Payscale.com, cântărețul mediu care lucrează în Statele Unite câștigă un salariu de bază anual de 35.362 dolari.Biroul de Statistică al Muncii din Statele Unite raportează că industria în ansamblu ar trebui să vadă o creștere a forței de muncă de aproximativ 10% până în 2016.