Descrierea postului pentru un mecanic general

În 2008, tehnicienii și mecanicii auto au avut aproximativ 763.700 de locuri de muncă în SUA. Într-o industrie atât de mare, mecanicii generali îndeplinesc multe obligații esențiale pentru societatea noastră. Aceștia sunt responsabili pentru repararea unei game largi de echipamente mecanice, cum ar fi mașinile, tractoarele și utilajele mari.

Educație și experiență

Mecanicii generali trebuie să aibă o diplomă de liceu sau GED. În plus, majoritatea statelor au cerințe specifice de certificare, dintre care cea mai comună este certificarea ca tehnician de mașină automată prin intermediul Institutului Național de Excelență pentru Service Auto. Munca anterioară ca mecanic sau lucrul cu mașinile poate crește șansa unui individ de a fi angajat ca mecanic general.

$config[code] not found

Aptitudini

Aceste mecanici trebuie să poată citi și înțelege instrucțiunile de bază. Ei ar trebui să poată să ia direcția bine, să aibă abilități puternice de luare a deciziilor și să aibă abilități matematice de bază. Ei trebuie să aibă o cunoaștere solidă a automobilelor și să poată înțelege desene mecanice. Mecanica trebuie să fie capabilă să vadă în mod clar, atât de aproape și la distanțe mari. Majoritatea angajatorilor au nevoie de mecanică pentru a putea ridica 100 de lire sterline.

Atribuțiile

Mecanicii generali sunt responsabili pentru diagnosticarea și repararea problemelor mecanice cu echipamente precum cositoare, tractoare, pompe de apă, compactori, distribuitoare de sare și ferăstraie. Ele efectuează tune-up-uri, echipamente de sudură și alte metale, și să mențină fișierele despre lucrările lor de reparații. Acești lucrători trebuie să repară, să repare și să vopsească echipamente. Acestea pot fi obligate să efectueze lucrări generale de mașină, cum ar fi rotirea pneurilor, schimbarea uleiului și instalarea de plăcuțe de frână noi.

Mediu de lucru

Mecanica generală poate fi expusă unor condiții meteorologice nefavorabile. De asemenea, pot fi expuși la situații periculoase și la riscul de electrocutare și pot fi înconjurate de componente mecanice în mișcare, de vapori toxici, de substanțe chimice caustice. În plus, acest mediu de lucru este, de obicei, tare și murdar. Mecanica funcționează în mod normal în săptămâna de lucru standard de 40 de ore.

Salariu

Conform unui sondaj realizat de Iindeed.com în iulie 2010, salariul mediu anual pentru un mecanic general este de 51.000 de dolari pe an. Acest lucru echivalează cu acești profesioniști care aduc în jur de 4.250 dolari pe lună. Ca și în cazul tuturor informațiilor salariale, însă, aceste cifre pot varia foarte mult în funcție de locația geografică, angajator, ani de experiență și alți factori.

2016 Informații salariale pentru tehnicieni și mecanici de service auto

Tehnicienii și mecanicii de service auto au câștigat un salariu mediu anual de 38.470 dolari SUA în 2016, potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA. Pe segmentul inferior, tehnicienii și mecanicii de service auto au câștigat un salariu de 25 de procente, de 28,140 $, adică 75% au câștigat mai mult decât această sumă. Salariul celui de-al 75-lea percentil este de $ 52,120, adică 25% câștigă mai mult. În 2016, în Statele Unite au fost angajați 749900 de persoane ca tehnicieni și mecanici de service auto.